18 Niedziela Zwykła - Rok B - Chleb Życia
18 Niedziela Zwykła
6 sierpnia 2018
20 Niedziela Zwykła
19 sierpnia 2018
18 Niedziela Zwykła - Rok B - Chleb Życia
18 Niedziela Zwykła
6 sierpnia 2018
20 Niedziela Zwykła
19 sierpnia 2018

Nie Szemrajcie

Wolą Boga jest zbawienie każdego człowieka, od nas jednak zależy czy je przyjmiemy. Narzekanie, wyrażanie niezadowolenia po cichu, złośliwe plotki i brak wdzięczności zabijają w nas poczu-cie otrzymanego daru życia. Serca stają się nie-wdzięczne, niezadowolone i oddalone od Boga. Jezus mówi wyraźnie nie szemrajcie między so-bą. Przyjmijcie Ewangelię taką jaka jest.


Liturgia słowa

1 Krl 19, 4-8

Cudowny pokarm przywraca siły Eliaszowi

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej

Eliasz poszedł na pustynię na odległość jednego dnia drogi. Przyszedłszy, usiadł pod jednym z janowców i pragnąc umrzeć, powiedział: «Wielki już czas, o Panie! Zabierz moje życie, bo nie jestem lepszy od moich przodków». Po czym położył się pod jednym z janowców i zasnął.

A oto anioł, trącając go, powiedział mu: «Wstań, jedz!» Eliasz spojrzał, a oto przy jego głowie podpłomyk i dzban z wodą. Zjadł więc i wypił, i znów się położył.

Ponownie anioł Pański wrócił i trącając go, powiedział: «Wstań, jedz, bo przed tobą długa droga». Powstawszy zatem, zjadł i wypił. Następnie umocniony tym pożywieniem szedł czterdzieści dni i czterdzieści nocy aż do Bożej góry Horeb.

Ef 4, 30 – 5, 2

Naśladować Boga, który objawił swoją miłość w Chrystusie

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Efezjan

Bracia:

Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego, którym zostaliście opieczętowani na dzień odkupienia.

Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważanie – wraz z wszelką złością. Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni. Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg wam przebaczył w Chrystusie.

Bądźcie więc naśladowcami Boga, jako dzieci umiłowane, i postępujcie drogą miłości, bo i Chrystus was umiłował i samego siebie wydał za nas w ofierze i dani na woń miłą Bogu.

J 6, 41-51

Chleb żywy, który zstąpił z nieba

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Żydzi szemrali przeciwko Jezusowi, dlatego że powiedział: «Ja jestem chlebem, który z nieba zstąpił». I mówili: «Czyż to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę my znamy? Jakżeż może On teraz mówić: Z nieba zstąpiłem».

Jezus rzekł im w odpowiedzi: «Nie szemrajcie między sobą! Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał; Ja zaś wskrzeszę go w dniu ostatecznym. Napisane jest u Proroków: „Oni wszyscy będą uczniami Boga”. Każdy, kto od Ojca usłyszał i przyjął naukę, przyjdzie do Mnie. Nie znaczy to, aby ktokolwiek widział Ojca; jedynie Ten, który jest od Boga, widział Ojca. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, ma życie wieczne.

Ja jestem chlebem życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: Kto go je, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało, wydane za życie świata».


Ogłoszenia duszpasterskie na 19 Niedziela Zwykła

 • Wakacyjny porządek od 15 lipca do 1 września:
  • Msze święte sobotnie o 19:00 w kościele bez zmian.
  • Msze święte niedzielne w kaplicy i kościele bez zmian.
  • Msze święte w tygodniu od poniedziałku do piątku w kaplicy: o 7:30 w jęz. angielskim, o 19:00 w jęz. polskim. (Nie ma mszy o 8:30).
  • Biuro parafialne otwarte tylko w piątki w godz. 20:00 – 21:00.
  • Kawiarenka parafialna przez cały lipiec będzie prowadzona przez Koło Przyjaciół Harcerstwa. Dochód z kawiarenki przeznaczony jest na potrzeby drużyn harcerskich. W sierpniu kawiarenka będzie nieczynna.
  • Biblioteka parafialna nieczynna. Zapraszamy od września.
  • „Playgroup” – przerwa wakacyjna. Zapraszamy od września
 • Organizacja Epistame, W niedzielę 12 sierpnia po Mszy Świętej o godzinie 12 będzie spotkanie w domu parafialnym z przedstawicielami organizacji Episteme, która pomaga Polakom w dostaniu się na studia w Anglii. Organizacja działa już 15 lat i pomogła wielu Polakom.
 • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. 15 sierpnia w środę przypada uroczystość wniebowzięcia NMP. Jest to dzień nakazany przez Kościół by uczestniczyć w Mszy Świętej. Porządek Mszy świętych w tym dniu jest następujący: Wszystkie Msze Święte będą w kaplicy 0 7.30, 10.30, 19.00 i 20.00.
 • Serdeczne podziękowania: Siostra Monika Wodzińska po kilku miesięcznej pracy w naszej parafii wraca do swojej placówki sióstr. Dziękujemy za dobrą pracę i służbę w naszej parafii. Prosimy parafian o modlitwę w jej intencji. Również ojcowie Artur Wyzina i Jerzy Białek wracają do swojej wspólnoty zakonnej. Dziękujemy im za posługę w naszej parafii i również prosimy o modlitwę w ich intencji.
 • Filmy i zdjęcia z Pierwszej Komunii 2018 są do odebrania w zakrystii kościoła.
 • Doroczna Pielgrzymka Polaków do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Aylesford w niedzielę 2 września (zob. plakat). Zapisy na pielgrzymkę w zakrystii.
 • Rekolekcje dla Mężczyzn św. Józefa w Rzymie od 3 do 7 listopada. Koszt wraz z wyżywieniem, zakwaterowaniem i przelotem ok. 250 Euro. Kontakt Andrzej:. 07812 031028. Zapraszamy zainteresowanych mężczyzn.
 • Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu do parafii.
 • Zbiórka na tacę w ubiegłą niedzielę wyniosła: w kościele £ 767.37, w kaplicy £ 159.50 oraz £ 118 z Gift-Aid. Serdeczne Bóg zapłać.

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na sierpień 2018:

 • Intencja powszechna: Aby wielkie wybory ekonomiczne i polityczne chroniły rodziny jako skarb ludzkości.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close