26 Niedziel zwykła - Polska Parafia Londyn UK - Rok A - Posłuszeństwo ojcu
26 Niedziela Zwykła
27 września 2020
Zapisy zakończone
5 października 2020
26 Niedziel zwykła - Polska Parafia Londyn UK - Rok A - Posłuszeństwo ojcu
26 Niedziela Zwykła
27 września 2020
Zapisy zakończone
5 października 2020

Pieśń o miłości...

...Przyjaciela do swojej winnicy jest w rzeczywistości pieśnią o miłości Pana Boga do swojego ludu. Bóg tak, jak Przyjaciel z Księgi Izajasza zrobił wszystko co mógł dla swojego ludu. Tak umiłował ludzi, że nie zważając na niebezpieczeństwo odrzucenia i śmierci posłał swojego Syna na świat, aby go zbawić. Dziękujmy Panu, że zechciał nas wybrać, abyśmy byli Jego uczniami i prośmy, abyśmy przynosili właściwe owoce tego wybrania.


Liturgia słowa

Iz 5, 1-7

Pieśń o winnicy

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Chcę zaśpiewać memu Przyjacielowi pieśń o Jego miłości ku swojej winnicy!

Przyjaciel mój miał winnicę na żyznym pagórku. Otóż okopał ją i oczyścił z kamieni, i zasadził w niej szlachetną winorośl; pośrodku niej zbudował wieżę, także i tłocznię w niej wykuł. I spodziewał się, że wyda winogrona, lecz ona cierpkie wydała jagody.

«Teraz więc, o mieszkańcy Jeruzalem i mężowie z Judy, rozsądźcie, proszę, między Mną a winnicą moją. Co jeszcze miałem uczynić winnicy mojej, a nie uczyniłem w niej? Czemu, gdy czekałem, by winogrona wydała, ona cierpkie dała jagody?

Więc dobrze! Pokażę wam, co uczynię winnicy mojej: rozbiorę jej żywopłot, by ją rozgrabiono, rozwalę jej ogrodzenie, by ją stratowano. Zamienię ją w pustynię, nie będzie przycinana ni plewiona, tak iż wzejdą osty i ciernie. Chmurom zakażę spuszczać na nią deszcz».

Otóż winnicą Pana Zastępów jest dom Izraela, a ludzie z Judy szczepem Jego wybranym. Oczekiwał On tam sprawiedliwości, a oto rozlew krwi, i prawowierności, a oto krzyk grozy.

Flp 4, 6-9

Czyńcie to, czego się nauczyliście, a Bóg pokoju będzie z wami

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Filipian

O nic się już nie martwcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem. A pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie.

Na koniec, bracia, wszystko, co jest prawdziwe, co godne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co zasługuje na uznanie: jeśli jest jakąś cnotą i czynem chwalebnym – to bierzcie pod rozwagę.

Czyńcie to, czego się nauczyliście, co przejęliście, co usłyszeliście i co zobaczyliście u mnie, a Bóg pokoju będzie z wami.

Mt 21, 33-43

Przypowieść o dzierżawcach winnicy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu:

«Posłuchajcie innej przypowieści. Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznie, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał.

Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna.

Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: „To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo”. Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. Kiedy więc przybędzie właściciel winnicy, co uczyni z owymi rolnikami?»

Rzekli Mu: «Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze».

Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: „Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach”. Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce».


Ogłoszenia duszpasterskie 27 Niedziela Zwykła

 • Wspomnienie św. Franciszka z Asyżu patrona kościoła, w którym się modlimy tradycyjnie przypada na 4 października. Świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa w niedzielę wyprzeda świętowanie wspomnień. Niemnie jednak chcemy za jego przyczyną prosić w intencjach naszej Wspólnoty Parafialnej.
 • Pierwsza Komunia Święta dzieci. W niedzielę 4.10 o 14:00 odbędzie się 1. Komunia ostatniej grupy dzieci. W przyszłą niedzielę 11.10 będzie tzw. „biała niedziela” dzieci przyjdą na msze w odświętnych strojach komunijnych. Pamiętajmy w modlitwie o nich i ich rodzinach.
 • Katecheza do 1. Komunii 2021. Zapraszamy Rodziców i dzieci na Mszę Świętą w najbliższą niedzielę 11.10 o 13:30 do kościoła. Po mszy spotkanie organizacyjne.
 • XX Dzień Papieski pod hasłem TOTUS TUUS (Cały Twój) będzie w tym roku obchodzony w niedzielę 11.10. Zainteresowanych zapraszamy na stronę: https://dzielo.pl/dzien-papieski/dzien-papieski-2020/haslo/
 • Katecheza do Bierzmowania 2020-21 dla młodzieży w wieku 14 – 18 lat. Zapisu on-line dokonują Rodzice. Formularz dostępny na stronie internetowej.
 • Ojciec Adam i Owieczka Madzia w serii pt.: „O tym, co niedziele dzieje się w kościele” jest dostępna na parafialnym Facebooku i Youtube. Zapraszamy.
 • Adoracja Najświętszego Sakramentu codziennie od 18:30 przed wieczorną mszą.
 • Różaniec. Miesiąc październik jest tradycyjnie związany z nabożeństwem różańcowym. W tym roku proponujemy wspólne odmówienie jednej dziesiątki różańca po mszy wieczornej od poniedziałku do piątku oraz przed mszą wieczorną w sobotę i niedzielę (w ramach adoracji). Zachęcamy również do odmówienia pozostałych dziesiątek prywatnie.
 • Zapraszamy do Wolontariatu. Bardzo serdecznie dziękuję tym, który już włączyli się do Wolontariatu. Potrzebujemy nadal więcej Wolontariuszy, którzy pomogą wspólnocie naszej Parafii, aby kościół i kaplica były dostępne do publicznych celebracji. Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie 07340 391780.
 • Obowiązujące regulacje. Nadal obowiązują nas pewne ograniczenia. Bardzo Was proszę o przyjęcie tych regulacji i o stosowanie się do nowych zasad w duchu wzajemnej miłości i odpowiedzialności.
  Obowiązuje nas m.in.: dystans społeczny „1 metr +”, zakrywanie twarzy i dbanie o higienę osobistą oraz ruch jednokierunkowy.
 • The Convent of Jesus and Mary is an 11-18 school for girls. Open mornings run every week day to 22 October 2020; call 020 8965 2986 to book an individual family tour or email office@cjmlc.co.uk Website, video and virtual tour: www.cjmlc.co.uk
 • Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu do parafii.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w ubiegłą niedzielę wyniosła: w kościele £890.80 w kaplicy £272.03 oraz £291.00 z Gift Aid.
  Bóg zapłać za wszystkie ofiary, które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na październik 2020:

 • Intencja ewangelizacyjna – Misja świeckich w Kościele: Módlmy się, aby na mocy chrztu wierni świeccy, zwłaszcza kobiety, mieli większy udział w instytucjach odpowiedzialnych za Kościół.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close