29 Niedziela Zwykła - Rok C - Modlitwa wytrwała
29 Niedziela Zwykła – Modlitwa wytrwała
15 października 2016
Sycamore Tree - Polska Parafia w Londynie
31 Niedziela Zwykła – Nawrócenie Zacheusza
29 października 2016
29 Niedziela Zwykła - Rok C - Modlitwa wytrwała
29 Niedziela Zwykła – Modlitwa wytrwała
15 października 2016
Sycamore Tree - Polska Parafia w Londynie
31 Niedziela Zwykła – Nawrócenie Zacheusza
29 października 2016
Pokaż wszystkie

30 Niedziela Zwykła – Modlitwa pokorna

Modlitwa pokorna

Dwóch ludzi weszło do świątyni, aby się modlić. Fary-zeusz wszedł z całym bagażem swoich codziennych trosk i z pogardą w sercu dla innych ludzi. Celnik bił się w piersi.

Modlitwa jest pokorną czujnością serca. Nie ma w niej miejsca na zarozumiałość, na obłudę, na wmawianie Bogu różnych rzeczy, na przedstawianie listy życzeń i pretensji.


Liturgia słowa

Syr 35, 12-14. 16-18

Modlitwa pokornego przeniknie obłoki

Pan jest sędzią, który nie ma względu na osoby. Nie będzie miał On względu na osobę przeciw biednemu, owszem, wysłucha prośby pokrzywdzonego. Nie zlekceważy błagania sieroty ani wdowy, kiedy się skarży.

Kto służy Bogu, z upodobaniem zostanie przyjęty, a błaganie jego dosięgnie obłoków. Modlitwa pokornego przeniknie obłoki i nie dozna pociechy, zanim nie osiągnie celu. Nie odstąpi, aż wejrzy Najwyższy i ujmie się za sprawiedliwymi, i wyda słuszny wyrok.

2 Tm 4, 6-9. 16-18

Ufność Pawła po życiu poświęconym Bogu

Najdroższy:

Krew moja już ma być wylana na ofiarę, a chwila mojej rozłąki nadeszła. W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego.

Pośpiesz się, by przybyć do mnie szybko. W pierwszej mojej obronie nikt przy mnie nie stanął, ale wszyscy mnie opuścili: niech im to nie będzie policzone! Natomiast Pan stanął przy mnie i wzmocnił mnie, aby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii i aby wszystkie narody je posłyszały; wyrwany też zostałem z paszczy lwa.

Wybawi mnie Pan od wszelkiego złego czynu i ocali mnie, przyjmując do swego królestwa niebieskiego; Jemu chwała na wieki wieków. Amen.

Łk 18, 9-14

Wysłuchana modlitwa skruszonego grzesznika

Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść:

«Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”.

A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!”

Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».


Ogłoszenia duszpasterskie 30 Niedziela Zwykła – Modlitwa pokorna

 • Dziś na Mszach św. odbędzie się zbiórka na Papieskie Dzieła Misyjne (jako druga taca). Za ofiary serdecznie dziękujemy.
 • Zmarł nasz parafianin Dionizy Milewski. Msza św. pogrzebowa za ś.p. Dionizego Milewskiego odbędzie się we czwartek 27 października o godz. 11:00 w kaplicy, po czym o godz. 12:30 nastąpi pogrzeb na cmentarzu Kensal Green.
 • W ostatnim czasie zmarła również nasza parafianka Sabina Kulągowska. Msza św. za ś.p. Sabinę Kulągowską odbędzie się w piątek 4 listopada o godz. 11:00 w kaplicy. Rodzina prosi by nie kupować kwiatów. Zamiast tego można będzie złożyć datek na potrzeby naszej parafii.
 • Zapraszamy na prowadzoną adorację Najświętszego Sakramentu w niedzielę 30 października po Mszy św. o godz. 19:00 w kościele.
 • Uroczystość Wszystkich Świętych będzie obchodzona we wtorek 1 listopada. Tego dnia Msze św. poranne w kaplicy o godz. 8:30 i 10:00. O godz. 14:30 będziemy się modlić za zmarłych na cmentarzach: Kensal Green, Willesden Cemetery oraz Hampstead-Fortune Green. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych. Wieczorem Msza św. o godz. 19:00 w kościele.
 • Dzień Zaduszny wypada we środę 2 listopada. Tego dnia Msze św. z wypominkami odprawimy w kaplicy o godz. 10:00 i 11:00 (Uwaga! Nie będzie Mszy św. o godz. 8:30) oraz w kościele o 19:00 i 20:00. Kartki wypominkowe wyłożone są przy wyjściu. Prosimy wyraźnie zaznaczyć, o której godzinie mają być wyczytane imiona waszych bliskich zmarłych. Wypominki będą odczytywane tylko raz podczas wskazanej Mszy św. w Dzień Zaduszny. Wypełnione kartki prosimy składać w zakrystii. Dziękujemy za dołączone ofiary.
 • Działająca przy naszej kaplicy anglojęzyczna grupa Lectio Divina zaprasza w każdy poniedziałek na kawiarenkę językową English Café (godz. 17:30, Dom Parafialny). Jest to doskonała okazja by w przyjaznym gronie nabyć większej pewności siebie w konwersacjach angielskich a także by zbliżyć do naszej wspólnoty krewnych lub przyjaciół, którzy nie znają polskiego. Później, od 18:30 grupa zaprasza na spo-tkanie modlitewne do kaplicy. Bliższe informacje: o. Adam 077 523 104 51
 • Bal Wszystkich Świętych dla dzieci odbędzie się w sobotę, 5 listopada w domu parafialnym. Bilety w cenie £ 3 do nabycia po Mszy św. w kościele.
 • W sklepiku parafialnym są już do nabycia znicze nagrobne – zapraszamy. Polecamy też religijne książki, jest duży wybór, można także nabyć Pismo św.
 • Zbiórka na tacę z ubiegłej niedzieli: w kościele: £1336.38; w kaplicy: £344.67; Gift-Aid: £429.00. Dochód. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na październik 2016:

 • Ogólna: Aby dziennikarze w swojej pracy zawodowej kierowali się zawsze szacunkiem dla prawdy i silnym poczuciem etyki.
 • Ewangelizacyjna: Aby Światowy Dzień Misyjny odnowił we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich radość i odpowiedzialność związane z głoszeniem Ewangelii.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close