Pantocrator - Polska parafia Londyn
Biuletyn na Uroczystość Chrystusa Króla
26 listopada 2023
Przygotujcie drogę Panu - Polska parafia Londyn
2 Niedziela Adwentu
10 grudnia 2023
Pantocrator - Polska parafia Londyn
Biuletyn na Uroczystość Chrystusa Króla
26 listopada 2023
Przygotujcie drogę Panu - Polska parafia Londyn
2 Niedziela Adwentu
10 grudnia 2023

Czuwajcie!

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas świętego i radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia i na powtórne przyjście Chrystusa przy końcu ludzkich dziejów. Myśl o powtórnym przyjściu Chrystusa stanowi główny temat dzisiejszej niedzieli. Jego powrót na ziemię będzie jednak niespodziewany. Ewangelia wzywa nas zatem do czuwania. Nowy Rok liturgiczny, który zaczynamy, to także nowy, kolejny etap naszej osobistej historii zbawienia. Który to już adwent w naszym życiu? Czy nasze oczekiwanie i tęsknota za Panem stają się coraz intensywniejsze, a nasze myślenie o niebie coraz częstsze? Czy jesteśmy ludźmi, którzy każdego dnia czujnie oczekują na radosne spotkanie z Panem?


Liturgia słowa

Iz 63, 16b-17. 19b; 64, 2b-7

Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

Ty, Panie, jesteś naszym ojcem, odkupiciel nasz – to Twoje imię odwieczne. Czemu, o Panie, dozwalasz nam błądzić z dala od Twoich dróg, tak iż serca nasze stają się nieczułe na bojaźń przed Tobą? odmień się przez wzgląd na Twoje sługi i na pokolenia Twojego dziedzictwa. Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił – przed Tobą zatrzęsłyby się góry.

Zstąpiłeś: przed Tobą zatrzęsły się góry. ani ucho nie słyszało, ani oko nie widziało, żeby jakiś bóg poza Tobą czynił tyle dla tego, co w nim pokłada ufność. Obyś wychodził naprzeciw tym, co radośnie pełnią sprawiedliwość i pamiętają o Twych drogach.

Oto Ty zawrzałeś gniewem, bo grzeszyliśmy przeciw Tobie od dawna i byliśmy zbuntowani. My wszyscy byliśmy skalani, a wszystkie nasze dobre czyny jak skrwawiona szmata. My wszyscy opadliśmy zwiędli jak liście, a nasze winy poniosły nas jak wicher.

Nikt nie wzywał Twojego imienia, nikt się nie zbudził, by się chwycić Ciebie. Bo skryłeś Twoje oblicze przed nami i oddałeś nas w moc naszej winy. A jednak, Panie, Ty jesteś naszym ojcem. My jesteśmy gliną, a Ty naszym Twórcą. Wszyscy jesteśmy dziełem rąk Twoich.

1 Kor 1, 3-9

Oczekujemy objawienia się Jezusa Chrystusa

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Łaska wam i pokój od Boga ojca naszego i Pana Jezusa Chrystusa! Bogu mojemu Dziękuję wciąż za was, za łaskę daną wam w Chrystusie Jezusie. W Nim to bowiem zostaliście wzbogaceni we wszystko: we wszelkie słowo i wszelkie poznanie, bo świadectwo Chrystusowe utrwaliło się w was. Nie doznajecie tedy braku żadnej łaski, oczekując objawienia się Pana naszego, Jezusa Chrystusa. On też będzie umacniał was aż do końca, abyście byli bez zarzutu w dzień Pana naszego, Jezusa Chrystusa.

Wierny jest Bóg, który powołał was do współuczestnictwa z Synem swoim, Jezusem Chrystusem, Panem naszym.

Mk 13, 33-37

Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. zostawił swój dom, powierzył swym sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał.

Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!»


Ogłoszenia duszpasterskie na 1 Niedzielę Adwentu

 • II Taca w dniu dzisiejszym (pierwszą niedzielę miesiąca) będzie zbierana na Inwestycje parafialne. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.
 • Roraty. Tegoroczne roraty będą pod hasłem „Franciszkowy plac budowy”, ponieważ 800 lat temu, w grudniu 1223 roku, św. Franciszek wybudował pierwszą w historii bożonarodzeniową stajenkę. Będziemy zatem budować w sercach stajenkę dla Jezusa. Zapraszamy na roraty do kaplicy od poniedziałku do piątku na godz. 19:00 oraz w soboty na godz. 6:45. Po mszy sobotniej zapraszamy na skromne śniadanie. Dzieci biorące udział w roratach otrzymają codziennie obrazek, który będą przyklejać do specjalnej planszy.
 • Andrzejki – Podziękowanie. Bardzo serdecznie dziękuję p. Jolancie Pietrzyk oraz bardzo wielu osobom, które hojnie ofiarowały swój czas i wysiłek, aby nasza parafialna zabawa andrzejkowa odbyła się we wspaniałej atmosferze, przy dobrej muzyce i smacznym poczęstunku. Ogromne Bóg zapłać!
 • Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia. Zapraszamy do kaplicy na dodatkową Mszę Świętą o 11:30 i Adorację w Godzinie Łaski do 13:00.
 • W tym tygodniu nie będzie spotkania Klubu Seniora.
 • Rekolekcje adwentowe „Fundament naszej nadziei” wygłosi o. Leszek Gołębiewski SJ w dniach 18-20 grudnia. Każdego dnia rekolekcji od poniedziałku do środy nauki będą głoszone podczas Mszy św. o godz. 10:30 w kaplicy i o godz. 19:00 w kościele. Okazja do spowiedzi codziennie w czasie nauk, początek pół godziny przed Mszą św.
 • Świąteczna Loteria Parafialna. Od tej niedzieli rozpoczynamy sprzedaż biletów Parafialnej Loterii Świątecznej z niezwykle atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez wiele firm oraz osoby prywatne. Wygrać będzie można m.in. 5-dniowy pobyt w Willi Brylówka w Zakopanem, sesje zdjęciowe, tort okazjonalny, vouchery, kosze bożonarodzeniowe i wiele innych (więcej informacji o nagrodach na plakacie). Cena 1 biletu: £2. Przy zakupie otrzymamy część biletu z przypisanym numerem, a druga część z wypełnionymi danymi zostaje u nas, aby każdy los mógł wziąć udział w losowaniu, które odbędzie się 17.12 o godz. 13:30 w Domu Parafialnym. Cały dochód z Loterii przeznaczony będzie na potrzeby naszej parafii. Gdyby ktoś z parafian miał możliwość dodatkowej sprzedaży biletów (np. w pracy, wśród znajomych), bardzo prosimy o zgłaszanie się do P. Joli Pietrzyk 07985718169.
 • Wieczerza Wigilijna dla osób samotnych i starszych odbędzie się tradycyjnie 24 grudnia o godz. 16:00 w Domu Parafialnym. Zapisy przyjmujemy w zakrystii do niedzieli 17.12 włącznie. Jest możliwość pomocy w transporcie osób. Prosimy o przekazanie tego ogłoszenia osobom zainteresowanym.
 • W sklepiku Parafialnym są do nabycia akcesoria na stół świąteczny takie jak: opłatki, sianko, Dzieciątko Jezus; kartki świąteczne i kalendarze na Rok 2024.
 • Przygotowanie do Bierzmowania osób dorosłych powyżej 18 roku życia. Rozpocznie się we wtorek 6 lutego 2024 roku o godz. 20.00 po wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia, 182 Walm Lane, NW2 3AX. W ramach kursu planowanych jest 8 spotkań. Spotkania odbywać będą się we wtorki o godz. 20.00. Zapisy w zakrystii kościoła i kaplicy. Bierzmowanie planujemy na 19 maja 2024.
 • 2 grudnia odszedł do Pana w Leicester ks. kan. Tadeusz Kordys z PMK.
 • Grupy parafialne zapraszają według stałych terminów.
  Wyjątkowo nie ma w tym tygodniu spotkania Klubu Seniora.
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę wyniosła w kościele £1134.66, w kaplicy £322.28 oraz z Gift-Aid £618.00. II Taca na wsparcie kleryków z PMK wyniosła £568.35.
 • Bóg zapłać za wszystkie ofiary, rónież te które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na grudzień 2023:

 • Za osoby z niepełnosprawnościami. Módlmy się, aby osoby z niepełnosprawnościami były w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje promowały programy integracyjne, które zwiększyłyby ich aktywne uczestnictwo.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close