1 niedziela Adwentu - Polska parafia Londyn
1 Niedziela Adwentu
3 grudnia 2023
Kurs przedmałżeński 2024
16 grudnia 2023
1 niedziela Adwentu - Polska parafia Londyn
1 Niedziela Adwentu
3 grudnia 2023
Kurs przedmałżeński 2024
16 grudnia 2023

Przygotujcie drogę Panu

Dzisiejsze czytania, mówiąc o przygotowaniu się na przyjście Pana, pokazują nam pewną drogę do przejścia. Pierwszym krokiem jest rachunek sumienia, wyznawanie grzechów i odwrócenie się od grzechu i zła. Drugim krokiem jest słuchanie Pana i staranie się o dobro. Trzecim krokiem jest zwrócenie się w kierunku Pana, bo to przecież On przychodzi i prowadzi kolejne kroki tego procesu. On chrzci - dosłownie „zanurza” - w Duchu Świętym. Dalej uczy nasze serca przyjmowania pocieszenia - bo na drogach grzechu nie umiemy go przyjąć. Wreszcie oswaja nas ze swoją bliskością, która nie budzi już lęku lecz radosne oczekiwanie i pragnienie naśladowania takiej Miłości. Na którym etapie drogi jestem?


Liturgia słowa

Iz 40, 1-5. 9-11

Przygotujcie drogę dla Pana

Czytanie z Księgi proroka Izajasza

«Pocieszajcie, pocieszajcie mój lud!» – mówi wasz Bóg. «Przemawiajcie do serca Jeruzalem i wołajcie do niego, że czas jego służby się skończył, że nieprawość jego odpokutowana, bo odebrało z ręki Pana karę w dwójnasób za wszystkie swe grzechy».

Głos się rozlega: «Drogę Panu przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec dla naszego Boga! Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i pagórki obniżą; równiną niechaj się staną urwiska, a strome zbocza niziną. Wtedy się chwała Pańska objawi, razem ją każdy człowiek zobaczy, bo usta Pańskie to powiedziały».

Wstąp na wysoką górę, zwiastunko dobrej nowiny na Syjonie! Podnieś mocno twój głos, zwiastunko dobrej nowiny w Jeruzalem! Podnieś głos, nie bój się! Powiedz miastom judzkim: «Oto wasz Bóg! oto Pan Bóg przychodzi z mocą i ramię Jego dzierży władzę. oto Jego nagroda z Nim idzie i przed Nim Jego zapłata. Podobnie jak pasterz pasie on swą trzodę, gromadzi ją swoim ramieniem, jagnięta nosi na swej piersi, owce karmiące prowadzi łagodnie».

1 Kor 1, 3-9

Oczekujemy nowego nieba i nowej ziemi

Czytanie z Drugiego Listu Świętego Piotra Apostoła

Niech dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień. Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy – jak niektórzy są przekonani, że Pan zwleka – ale on jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich chce doprowadzić do nawrócenia. Jak złodziej zaś przyjdzie dzień Pański, w którym niebo z szumem przeminie, gwiazdy się w ogniu rozsypią, a ziemia i dzieła na niej zostaną odnalezione.

Skoro to wszystko w ten sposób ulegnie zagładzie, to jakimi winniście być wy w świętym postępowaniu i pobożności, gdy oczekujecie i staracie się przyśpieszyć przyjście dnia Bożego, który sprawi, że niebo, płonąc, pójdzie na zagładę, a gwiazdy w ogniu się rozsypią. oczekujemy jednak, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi, w których zamieszka sprawiedliwość.

Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby on was znalazł bez plamy i skazy - w pokoju.

Mk 1, 1-8

Prostujcie ścieżki dla Pana

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego.

Jak jest napisane u proroka Izajasza: «oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki», wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy.

Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. i tak głosił: «idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, on zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym».


Ogłoszenia duszpasterskie na 2 Niedzielę Adwentu

 •  II Taca w dniu dzisiejszym będzie przeznaczona na Pomoc Kościołowi na Wschodzie. Wspieramy w ten sposób lokalne kościoły na terenach byłego ZSRR (dotyczy to m.in. Ukrainy i Rosji). Bóg zapłać za wszystkie ofiary.
 • Roraty. Zapraszamy na roraty do kaplicy od poniedziałku do piątku na godz. 19:00 oraz w soboty na godz. 6:45. Po mszy sobotniej zapraszamy na skromne śniadanie. Zapraszamy dzieci do przygotowanie własnych lampionów. Na ostatnich roratach 23 grudnia nagrodzimy te najpiękniejsze.
 • Rekolekcje adwentowe „Fundament naszej nadziei” w naszej parafii wygłosi o. Leszek Gołębiewski SJ w dniach 18-20 grudnia. Każdego dnia rekolekcji od poniedziałku do środy nauki będą głoszone podczas Mszy św. o godz. 10:30 i o godz. 19:00. Wszystkie nauki odbywać się będą w kaplicy (182 Walm Lane). Okazja do spowiedzi codziennie w czasie nauk, początek pół godziny przed Mszą św.
 • Świąteczna Loteria Parafialna. Trwa sprzedaż biletów Parafialnej Loterii Świątecznej z niezwykle atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez wiele firm oraz osoby prywatne. Wygrać można m.in. 5-dniowy pobyt w Willi Brylówka w Zakopanem, sesje zdjęciowe, tort okazjonalny, vouchery, kosze bożonarodzeniowe i wiele innych (więcej informacji o nagrodach na plakacie). Cena 1 biletu: £2. Przy zakupie otrzymamy część biletu z przypisanym numerem, a druga część z wypełnionymi danymi zostaje u nas, aby każdy los mógł wziąć udział w losowaniu, które odbędzie się 17.12 o godz. 13:30 w Domu Parafialnym. Cały dochód z Loterii przeznaczony będzie na potrzeby naszej parafii. Gdyby ktoś z parafian miał możliwość dodatkowej sprzedaży biletów (np. w pracy, wśród znajomych), bardzo prosimy o zgłaszanie się do P. Joli Pietrzyk 07985718169.
 • Wieczerza Wigilijna dla osób samotnych i starszych odbędzie się tradycyjnie 24 grudnia o godz. 16:00 w Domu Parafialnym. Zapisy przyjmujemy w zakrystii do niedzieli 17.12 włącznie. Jest możliwość pomocy w transporcie osób. Prosimy o przekazanie tego ogłoszenia osobom zainteresowanym.
 • W sklepiku Parafialnym są do nabycia akcesoria na stół świąteczny takie jak: opłatki, sianko, Dzieciątko Jezus; kartki świąteczne i kalendarze na Rok 2024.
 • Przygotowanie do Bierzmowania osób dorosłych powyżej 18 roku życia. Rozpocznie się we wtorek 6 lutego 2024 roku o godz. 20.00 po wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia, 182 Walm Lane, NW2 3AX. W ramach kursu planowanych jest 8 spotkań. Spotkania odbywać będą się we wtorki o godz. 20.00. Zapisy w zakrystii kościoła i kaplicy. Bierzmowanie planujemy na 19 maja 2024.
 • Kurs przedmałżeński. Zapraszamy na pięć spotkań kursu przedmałżeńskiego. Rozpoczęcie w piątek 12 stycznia 2024 o godzinie 20.00 w Domu Parafialnym przy 180 Walm Lane, NW2 3AX. Następne spotkania w kolejne piątki (19, 26.01 oraz 2, 9.02). Zapisy on-line rozpoczną się od przyszłej niedzieli 17 grudnia.
 • Grupy parafialne zapraszają według stałych terminów.
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę wyniosła w kościele £919.95, w kaplicy £201.00 oraz z Gift-Aid £340.00. II Taca na inwestycje parafialne wyniosła £990.65.
 • Bóg zapłać za wszystkie ofiary, rónież te które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na grudzień 2023:

 • Za osoby z niepełnosprawnościami. Módlmy się, aby osoby z niepełnosprawnościami były w centrum uwagi społeczeństwa, a instytucje promowały programy integracyjne, które zwiększyłyby ich aktywne uczestnictwo.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close