Oczyszczenie Tredowatego - Polska Parafia w Londynie
6 Niedziela Zwykła
14 lutego 2021
Przemienienie Pańskie - Polska Parafia w Londynie
2 Niedziela Wielkiego Postu
28 lutego 2021
Oczyszczenie Tredowatego - Polska Parafia w Londynie
6 Niedziela Zwykła
14 lutego 2021
Przemienienie Pańskie - Polska Parafia w Londynie
2 Niedziela Wielkiego Postu
28 lutego 2021

Znak przymierza

W historii zbawienie nieustannie łaska i wierność Boga spotykają się z grzechem i niewiernością człowieka. Ostatecznie Jezus wziął na siebie nasze grzechy i ich skutki, aż po śmierć. W Nim zostało zawarte nowe i wieczne przymierze, przymierze tak mocne, że nic nie może go złamać. W Jezusie Chrystusie, jest nasze życie i nasze zbawienie. Prośmy, aby Bóg mocą swojego słowa i Najświętszej Eucharystii tak nas utwierdził w naszym przymierzu z Nim zawartym w chrzcie świętym, byśmy zawsze zwyciężali pokusy dzięki Jego łasce.


Liturgia słowa

Rdz 9, 8-15

Przymierze Boga z Noem po potopie

Czytanie z Księgi Rodzaju

Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: «Oto Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię».

Po czym Bóg dodał: «A to jest znak przymierza, które Ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego istnienia».

1 P 3, 18-22

Woda chrztu nas ocala

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Piotra Apostoła

Najdrożsi:

Chrystus raz jeden umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia przez Ducha. W Nim poszedł ogłosić zbawienie nawet duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża naczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych przez wodę.

Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie nie przez obmycie brudu cielesnego, ale przez zobowiązanie dobrego sumienia wobec Boga – dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. On jest po prawicy Bożej, gdyż poszedł do nieba, gdzie poddani Mu zostali aniołowie i Władze, i Moce.

Mk 1, 12-15

Jezus był kuszony przez Szatana, aniołowie zaś Mu usługiwali

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli.

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»


Ogłoszenia duszpasterskie 1 Niedziela Wielkiego Postu

  • Nabożeństwa Wielkopostne – tylko on-line. W tym roku zapraszamy do przeżywania nabożeństw wielkopostnych w waszych domach uczestnicząc w transmisjach za pomocą naszych parafialnych kanałów YouTube i Facebook:
   • Droga Krzyżowa z rozważaniami dla dzieci w piątek o 17:30 (tylko on-line);
   • Droga Krzyżowa z rozważaniami dla dorosłych w piątek o 20:15 (tylko on-line);
   • Gorzkie Żale z homilią pasyjną w niedzielę o 17:30 (tylko on-line).
   • Nabożeństwa można również odprawiać indywidualnie, w ciszy, w ramach Adoracji Najświętszego Sakramentu przed wieczornymi mszami o 18:30.
  • „Kaziukowe Serca”. Tradycyjnie, z okazji wspomnienia św. Kazimierza, chcemy przygotować piernikowe serca, jako wyraz pomocy katolikom na Wschodzie. Serdecznie zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w tę szlachetną inicjatywę. Prosimy, aby w waszych domach upiec piernikowe serca, udekorować je i zapakować pojedynczo. „Kaziukowe Serca” można dostarczać do kościoła (przy zakrystii) w niedzielę 21 i 28 lutego lub do kaplicy (mała kaplica) od 21 lutego do 5 marca po mszach. Dodatkowe informacje i przepis na piernikowe serca u s. Justyny; tel. 07340 391780.
  • Jałmużna Wielkopostna. Zachęcamy, aby pieniądze zaoszczędzone w wyniku postu, czy innego wyrzeczenia zostały ofiarowane jako jałmużna. Ofiary można składać w przygotowanych skarbonkach.
  • Wielkopostny dar serca, czyli dochód z „Kaziukowych Serc” oraz Jałmużny Wielkopostnej będzie przeznaczony na Rodzinny Dom Dziecka na Ukrainie dla dzieci osieroconych w wyniku trwającej wojny z Rosją.
  • Proszę o przyjęcie obowiązujących nas regulacji w duchu wzajemnej miłości i odpowiedzialności oraz o współpracę z Wolontariuszami.
  • Zapraszamy do Wolontariatu. Aby nasze kościoły mogły być otwarte potrzebujemy nadal osób, które pomogą przed mszami (witanie wiernych) i po mszach dezynfekcja. Zgłoszenia do wolontariatu przyjmujemy po mszach albo telefonicznie.
  • Odeszli do Pana w ostatnim czasie:
   • Śp. Weronika Misiak nasza wieloletnia parafianka zmarła 15 stycznia br. w 82 roku życia. Bardzo skromna i cicha, jak tylko mogła uczestniczyła w codziennej mszy. Msza Święta Pogrzebowa odbędzie się 22 lutego o 8:30 w kaplicy, a Ostatnie Pożegnanie o 10:00 w West London Crematorium (East Chapel).
   • Śp. Aleksandra Biegańska nasza wieloletnia parafianka zmarła 19 lutego br. w 87 roku życia. Przez wiele lat całym sercem była zaangażowana w życie parafii i działalność Rady Parafialnej, była organizatorką wielu kiermaszów, Jumble Sale, BBQ i innych wydarzeń. O dacie pogrzebu poinformujemy, gdy będzie znana.
   • Wieczny odpoczynek racz im dać Panie. A Światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

 

 • Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu do parafii.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w ubiegłą niedzielę wyniosła: w kościele £779.58 w kaplicy £236.45 oraz £258.00 z Gift Aid.
  Bóg zapłać za wszystkie ofiary, które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

 

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na luty 2021:

 • Intencja powszechna – Przemoc w stosunku do kobiet: Módlmy się w intencji kobiet – ofiar przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo, a ich cierpienia były dostrzegane i wysłuchiwane.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close