Owieczka - Polska parafia w Londynie
24 Niedziela Zwykła
12 września 2022
Bogacz i Lazarz - Codex Aureus Epternacensis - Polska Parafia Londyn
26 Niedziela Zwykła
25 września 2022
Owieczka - Polska parafia w Londynie
24 Niedziela Zwykła
12 września 2022
Bogacz i Lazarz - Codex Aureus Epternacensis - Polska Parafia Londyn
26 Niedziela Zwykła
25 września 2022

Pana pochwalcie, On dźwiga biednego

Psalmista wyraża przekonanie i nadzieje, że to Pan Bóg jest tym, który „podnosi nędzarza i dźwiga ubogiego”, aby ich posadzić na wyżynach „wśród książąt swojego ludu”. Dlatego warto w Panu upatrywać swojego szczęścia i zbawienia, a nie w żadnej innej rzeczywistości. Nasze serce nie może być podzielone między Boga i rzeczy materialne. Mie można dwom panom służyć. Jezus zachęca „synów światłości” do takiego sprytu i determinacji, jaką mają „ludzie tego świata”, ale nie w celu zabezpieczenie siebie w doczesności, lecz aby pozyskać skarb prawdziwy w niebie. Trzeba tak żyć i gospodarować dobrami doczesnymi, aby przyjęto nas do „przybytków niebieskich”.


Liturgia słowa

Am 8, 4-7

Bóg ukarze gnębicieli ubogich

Czytanie z Księgi proroka Amosa

Słuchajcie tego wy, którzy gnębicie ubogiego, a bezrolnego pozostawiacie bez pracy, którzy mówicie: «Kiedyż minie nów księżyca, byśmy mogli sprzedawać zboże, i kiedy szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz? A będziemy zmniejszać efę, powiększać sykl i wagę podstępnie fałszować. Będziemy kupować biednego za srebro, a ubogiego za parę sandałów, i plewy pszeniczne będziemy sprzedawać».

Poprzysiągł Pan na dumę Jakuba: «Nie zapomnę nigdy wszystkich ich uczynków».

1 Tm 2, 1-8

Wspólne błagania za wszystkich ludzi

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza

Polecam przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władzę, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.

Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich, jako świadectwo, w oznaczonym czasie. Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem – mówię prawdę, nie kłamię – nauczycielem pogan w wierze i prawdzie.

Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporów.

Łk 16, 1-13

Nie możecie służyć Bogu i Mamonie

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał więc go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządzania, bo już nie będziesz mógł zarządzać”.

Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan odbiera mi zarządzanie? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem już, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę odsunięty od zarządzania”.

Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości.

Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.

Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze?

Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi.

Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!»


Ogłoszenia duszpasterskie na 25 Niedzielę Zwykłą

 •  Witamy siostrę Małgorzatę Kuziak MChR (Misjonarkę Chrystusa Króla). Bardzo serdeczne witamy w naszej Wspólnocie Parafialnej siostrę Małgorzatę, która podejmie m.in.. katechezę dla dzieci do 1. Komunii Św. i katechezę rocznicową, zakrystię w kościele i sekretariat parafialny. Życzymy Siostrze obfitości łask Bożych i sił w posługiwaniu w naszej Parafii.
 • Witamy panią Małgorzatę Gonnellę organistkę. Również bardzo serdeczne witamy w naszej Wspólnocie Parafialnej Panią Małgorzatę, która podejmie obowiązki organistki w kaplicy. Życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa w posługiwaniu.
 • 10 Rocznica Posługi Sióstr Misjonarek w Naszej Parafii. Zapraszamy do wspólnego świętowania tej rocznicy 2 października o 12:00 podczas Uroczystej Mszy Świętej. Po mszy zapraszamy na Część Oficjalną Rocznicy i poczęstunek do Domu Parafialnego.
 • Katecheza do 1. Komunii 2023. Zapraszamy zapisane dzieci i Rodziców na mszę i spotkanie organizacyjne w najbliższą niedzielę 25.09 o 13:30 do kościoła.
 • Katecheza do Bierzmowania dla młodzieży w roku szkolnym 2022-23.
  Rozpoczynamy zapisy na katechezę dla młodzieży 14-18 lat. Zapisy on-line będą dostępne do 9 października. Zapisu dokonują Rodzice.
 • Spotkanie z Phillipem Chavezem założycielem „The Men’s Academy”, doktorem teologii uniwersytetu Santa Croce (USA). Zapraszamy głównie mężczyzn w piątek 30 września po wieczornej mszy.
 • Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Walsingham. Zapraszamy na jednodniową pielgrzymkę w sobotę 8.10. Zobacz plakat. Szczegóły i zapisy w zakrystii.
 • Peregrynacja relikwii św. Bernadetty w Anglii, Walii i Szkocji. Relikwie będą m.in. w Sanktuarium Our Lady of Willesden od 28.10 (g.16:00) do 30.10 (g. 9:15). Szczegóły na stronie: parish.rcdow.org.uk/willesden/
 • Kawiarenka Parafialna. Zapraszamy serdecznie w godzinach 10:00 – 14:00.
 • Grupy parafialne zapraszają na spotkania:
  • Klub Seniora. W tym tygodniu spotkanie jest odwołane. Zapraszamy 26.09 o 11:15.
  • Chór Parafialny zaprasza na próby w poniedziałki o 20:00 do Kawiarenki.
  • Grupa Biblijna w tym tygodniu spotkanie jest odwołane. Zapraszamy za tydzień.
  • Różaniec dla mężczyzn zapraszamy w każdy 4. wtorek miesiąca po wieczornej mszy.
  • Grupa modlitewna Anastasis zaprasza na spotkanie w środy o 20:00.
  • PlayGroup dla rodziców z maluchami zaprasza ponownie od 30 września.
 • St Claudine’s Catholic Schoo for Girls zaprasza na otwarty wieczór 22.09 i otwarte poranki 23, 26, 27 i 28.09. Szczegóły na plakacie i ulotkach.
 • Tato.Net zaprasza na warsztaty „Bliżej – pełna łączność”, dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Warsztaty odbędą się 8.10.2022 w Parafii pw. NMP Matki Kościoła, Ealing, Zapisy i szczegóły: https://tato.net/warsztaty/blizej-pelna-lacznosc-londyn-254
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę wyniosła w kościele £1089.25, w kaplicy £215.30 oraz z Gift-Aid £252,20; druga taca na Fundację Kard. Glempa wyniosła £488.32.
  Bóg zapłać za wszystkie ofiary, rónież te które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na wrzesień 2022:

 • O zniesienie kary śmierci. Módlmy się, aby kara śmierci, która godzi w nienaruszalność i godność osoby, została zniesiona w ustawodawstwie wszystkich państw świata.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close