Pielgrzymka do Fatimy 2017
Pielgrzymka do Fatimy
11 września 2016
Bogacz i ubogi Łazarz - 26 Niedziela Zwykła, Rok C
26 Niedziela Zwykła – Bogacz i ubogi Łazarz
24 września 2016
Pielgrzymka do Fatimy 2017
Pielgrzymka do Fatimy
11 września 2016
Bogacz i ubogi Łazarz - 26 Niedziela Zwykła, Rok C
26 Niedziela Zwykła – Bogacz i ubogi Łazarz
24 września 2016
Pokaż wszystkie

25 Niedziela Zwykła – Bóg i pieniądze

Zagubiona owca

Pieniądze są poważnym sprawdzianem naszych sumień. To dzięki nim możemy stać się hojni, pomagający, troszczący się o czyjeś kłopoty, ale też dzięki nim możemy stać się rozrzutni, skąpi, chciwi albo złodziejami.

Jeśli wobec pieniędzy nie potrafimy zachować wolności, to prawdziwe dobra któż nam powierzy? Jeśli będziemy wolni od chciwości docenimy bogactwo darów duchowych.


Liturgia słowa

Am 8, 4-7

Bóg ukarze gnębicieli ubogich

Słuchajcie tego wy, którzy gnębicie ubogiego, a bezrolnego pozostawiacie bez pracy, którzy mówicie: «Kiedyż minie nów księżyca, byśmy mogli sprzedawać zboże, i kiedy szabat, byśmy mogli otworzyć spichlerz? A będziemy zmniejszać efę, powiększać sykl i wagę podstępnie fałszować. Będziemy kupować biednego za srebro, a ubogiego za parę sandałów, i plewy pszeniczne będziemy sprzedawać».

Poprzysiągł Pan na dumę Jakuba: «Nie zapomnę nigdy wszystkich ich uczynków».

1 Tm 2, 1-8

Wspólne błagania za wszystkich ludzi

Polecam przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władzę, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem dobre i miłe w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.

Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich, jako świadectwo, w oznaczonym czasie. Ze względu na nie ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem – mówię prawdę, nie kłamię – nauczycielem pogan w wierze i prawdzie.

Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporów.

Łk 16, 1-13

Nie możecie służyć Bogu i Mamonie

Jezus powiedział do uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał więc go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządzania, bo już nie będziesz mógł zarządzać”.

Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan odbiera mi zarządzanie? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem już, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę odsunięty od zarządzania”.

Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”.

Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości. Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.

Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze?

Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!»


Ogłoszenia duszpasterskie 25 Niedziela Zwykła – Bóg i pieniądze

 • Dziś na Mszach św. odbędzie się zbiórka na Fundację im. Kardynała Glempa (jako 2-ga taca). Fundacja pomaga polskim ośrodkom kościelnym oraz księżom studentom w zdobyciu znajomości języka angielskiego poprzez finansowanie kursów językowych.
 • Do składu naszych duszpasterzy dołączył o. Robert Gronek SJ, który przyjechał do nas z Warszawy i przez 2 miesiące będzie pomagał w pracach parafialnych. O. Roberta serdecznie witamy życzymy, aby dobrze czuł się wśród naszej społeczności.
 • Dziś o godz. 13:00 w kaplicy odbędzie się zebranie Sodalicji Mariańskiej.
 • Zapisy i spotkanie organizacyjne przygotowujące dzieci do Rocznicy I Komunii świętej odbędzie się w niedzielę 25 września po Mszy św. o godz. 12.00 w kościele.
 • Zapisy młodzieży do Sakramentu Bierzmowania w przyszłym roku – roczniki 2001 i 2002 – w zakrystii kościoła. Prosimy, aby młodzież przychodziła z jednym z rodziców. Przygotowanie poprowadzi o. Adam Baczewski.
 • Grupa „Lectio Divina” (w j. polskim). Zachęcamy do wspólnotowego rozważania Pisma Świętego metodą Lectio Divina. Spotkania będą odbywać się w poniedziałki o godz. 20.00 w kaplicy. Pierwsze spotkanie 19 września. Kontakt z o. A. Baczewskim SJ, tel. 077 462 584 35.
 • Najbliższy kurs przedmałżeński w naszej parafii rozpocznie się 13 października i potrwa do 1 grudnia. Spotkania będą odbywać się we czwartki w godz. 19:30-22:00 w domu parafialnym przy 180 Walm Lane. Zapisy na listę dostępne w zakrystii. Kurs poprowadzi o. Adam Juchnowicz z grupą małżeństw.
 • Parafialna pielgrzymka do Fatimy w setną rocznicę objawień planowana jest w dniach od 8-15 czerwca 2017 roku. Szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej oraz na plakacie. Kontakt – Agata: agaburz@gmail.com; kom. 07904 186 178. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w niedzielę 2 października o godz. 13:30 w kaplicy.
 • Zachęcamy do składania ofiar przez Gift Aid. Najpierw trzeba wypełnić i nam dostarczyć krótką deklarację a potem każdą ofiarę wrzucać na tacę w żółtych kopertach, które są dostępne przy wyjściu, należy je podpisać z datą. Składając w ten sposób ofiarę parafia zyskuje dodatkowy dochód, bowiem urząd podatkowy dokłada 25% do każdej złożonej sumy. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy w ten sposób wspierają naszą parafię.
 • Zbiórka na tacę z ubiegłej niedzieli: w kościele: £1256.30; w kaplicy: £264.89; Gift-Aid: £404.00. Ofiara na krzesła: £1085.50. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na wrzesień 2016:

 • Ogólna: Aby każdy wnosił wkład we wspólne dobro i w budowę społe-czeństwa, które stawia w centrum osobę ludzką.
 • Ewangelizacyjna: Aby chrześcijanie, przystępując do sakramentów i rozważając Pismo Święte, stawali się coraz bardziej świadomi swojej misji ewangelizacyjnej.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close