25 Niedziela Zwykła – Bóg i pieniądze
25 Niedziela Zwykła – Bóg i pieniądze
18 września 2016
27 Niedziela Zwykła – Wiara jak ziarnko gorczycy
27 Niedziela Zwykła – Wiara jak ziarnko gorczycy
1 października 2016
25 Niedziela Zwykła – Bóg i pieniądze
25 Niedziela Zwykła – Bóg i pieniądze
18 września 2016
27 Niedziela Zwykła – Wiara jak ziarnko gorczycy
27 Niedziela Zwykła – Wiara jak ziarnko gorczycy
1 października 2016
Pokaż wszystkie

26 Niedziela Zwykła – Bogacz i ubogi Łazarz

Bogacz i ubogi Łazarz

W Jezusowej przypowieści bogacz dopiero w piekle prosi Boga o pomoc, ale jest już za późno. Za życia opływał w dobra będąc nieczułym na los biedaka.

Być może ubodzy istnieją dlatego na świecie, by być szansą dla bogaczy, aby nie stoczyli się do piekła. Być może Bóg dlatego pozwala na tyle nieszczęść na świecie, abyśmy mogli okazywać serce pełne współczucia i realnego wsparcia.


Liturgia słowa

Am 6, 1a. 4-7

Lekkomyślność bogaczy

Tak mówi Pan wszechmogący: «Biada beztroskim na Syjonie i dufnym na górze Samarii. Leżą na łożach z kości słoniowej i wylegują się na dywanach; jedzą oni jagnięta z trzody i cielęta ze środka obory. Improwizują na strunach harfy i jak Dawid wynajdują instrumenty muzyczne. Piją czaszami wino i najlepszym olejkiem się namaszczają, a nic się nie martwią upadkiem domu Józefa. Dlatego teraz ich poprowadzę na czele wygnańców, i zniknie krzykliwe grono hulaków».

Poprzysiągł Pan na dumę Jakuba: «Nie zapomnę nigdy wszystkich ich uczynków».

1 Tm 6, 11-16

Zachować przykazanie nieskalane aż do przyjścia Chrystusa

Ty, o człowiecze Boży, podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością. Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobywaj życie wieczne: do niego zostałeś powołany i o nim złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków. Nakazuję w obliczu Boga, który ożywia wszystko, i Chrystusa Jezusa – Tego, który złożył dobre wyznanie za Poncjusza Piłata – ażebyś zachował przykazanie nieskalane, bez zarzutu, aż do objawienia się naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Ukaże je, we właściwym czasie, błogosławiony i jedyny Władca, Król królujących i Pan panujących, jedyny mający nieśmiertelność, który zamieszkuje światłość niedostępną, którego nikt z ludzi nie widział ani nie może zobaczyć: Jemu cześć i moc wiekuista! Amen.

Łk 16, 19-31

Przypowieść o Łazarzu i bogaczu

Jezus powiedział do faryzeuszów: «Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody.

Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”. Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”.

Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”.

Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”».


Ogłoszenia duszpasterskie 26 Niedziela Zwykła – Bogacz i ubogi Łazarz

 • Grupa „Lectio Divina” (w j. polskim). Zachęcamy do wspólnotowego rozważania Pisma Świętego metodą Lectio Divina. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 20.00 w kaplicy. Kontakt z o. A. Baczewskim SJ, tel. 077 462 584 35.
 • Zapraszamy na kurs j. angielskiego, który rozpocznie się we środę 12 października o godz. 19.00 w domu parafialnym. Kontakt: Paweł Szych, tel. 07738263012.
 • Zapraszamy na Nabożeństwo pierwszosobotnie 1 października o godz.15:00 w kaplicy połączone ze spotkaniem Żywego Różańca.
 • Nabożeństwa październikowe rozpoczną się w sobotę 1 października i będą odbywać się o godz. 18:30 w kościele. W kaplicy w dni powszednie o godz. 9:00 rano oraz w niedziele o godz. 10:00 będzie odmawiany różaniec. Serdecznie zapraszamy.
 • Zapisy młodzieży do sakramentu Bierzmowania w przyszłym roku – roczniki 2001 i 2002 – w zakrystii kościoła. Prosimy, aby młodzież przychodziła z jednym z rodziców. Zajęcia rozpoczną się w pierwszym tygodniu października. Przygotowanie poprowadzi o. Adam Baczewski.
 • Najbliższy kurs przedmałżeński w naszej parafii rozpocznie się 13 października i potrwa do 1 grudnia. Spotkania będą odbywać się we czwartki w godz. 19:30-22:00 w domu parafialnym przy 180 Walm Lane. Zapisy na listę dostępne w zakrystii. Kurs poprowadzi o. Adam Juchnowicz z grupą małżeństw.
 • Parafialne BBQ (ostatnie już w tym roku) odbędzie się w niedzielę 9 października w godz. 11:30 – 16:00 w ogrodzie parafialnym przy 180 Walm Lane. Serdecznie zapraszamy!
 • Parafialna pielgrzymka do Fatimy w setną rocznicę objawień planowana jest w dniach od 8-15 czerwca 2017 roku. Szczegółowe informacje na naszej stronie internetowej oraz na plakacie. Kontakt – Agata: agaburz@gmail.com; kom. 07904 186 178. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w niedzielę 2 października o godz. 13:30 w kaplicy.
 • Zachęcamy do składania ofiar na tacę poprzez Gift Aid. Najpierw trzeba wypełnić i nam dostarczyć krótką deklarację a potem każdą ofiarę na tacę wrzucać w żółtych kopertach, które są dostępne przy wyjściu i należy je podpisać z datą. Składając w ten sposób ofiarę parafia zyskuje dodatkowy dochód, bowiem urząd podatkowy dokłada 25% do każdej złożonej sumy. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy w ten sposób wspierają naszą parafię.
 • Zbiórka na tacę z ubiegłej niedzieli: w kościele: £1434.72; w kaplicy: £312.85; Gift-Aid: £307.00. Ofiara na Fundację Kard. Glempa: £512.26. Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na październik 2016:

 • Ogólna: Aby dziennikarze w swojej pracy zawodowej kierowali się zawsze szacunkiem dla prawdy i silnym poczuciem etyki.
 • Ewangelizacyjna: Aby Światowy Dzień Misyjny odnowił we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich radość i odpowiedzialność związane z głoszeniem Ewangelii.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close