31 Niedziela Zwykła - Rok B - Pierwsze jest słuchaj
31 Niedziela Zwykła
4 listopada 2018
Kurs Przedmałżeński
Kurs Przedmałżeński
11 listopada 2018
31 Niedziela Zwykła - Rok B - Pierwsze jest słuchaj
31 Niedziela Zwykła
4 listopada 2018
Kurs Przedmałżeński
Kurs Przedmałżeński
11 listopada 2018

Chwal duszo moja Pana

Stwórcę swego i swojego Wybawiciela. Z wdzięcznością wysławiamy dzisiaj Pana Boga naszego Stwórcę i naszego Wybawiciela. Oto jest dzień, który dał nam Pan. Dziękując Bogu za dar 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski prośmy Go o łaskę trwałego pokoju dla naszej Ojczyzny i całego świata. Prośmy także abyśmy na Bogu opierali nasze życie osobiste, rodzinne i całej naszej Ojczyzny. Abyśmy nie w układach politycznych, czy sojuszach tylko w Bogu samym pokładali naszą ufność.


Liturgia słowa

1 Krl 17, 10-16

Uboga wdowa karmi Eliasza

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej

Prorok Eliasz poszedł do Sarepty. Kiedy wchodził do bramy tego miasta, pewna wdowa zbierała tam sobie drwa. Zawołał ją i powiedział: «Daj mi, proszę, trochę wody w naczyniu, abym się napił». Ona zaś zaraz poszła, aby jej nabrać, ale zawołał za nią i rzekł: «Weź, proszę, dla mnie i kromkę chleba!»

Na to odrzekła: «Na życie Pana, Boga twego! Już nie mam pieczywa – tylko garść mąki w dzbanie i trochę oliwy w baryłce. Właśnie zbieram kilka kawałków drewna i kiedy przyjdę, przyrządzę sobie i memu synowi strawę. Zjemy to, a potem pomrzemy».

Eliasz zaś jej powiedział: «Nie bój się! Idź, zrób, jak rzekłaś; tylko najpierw zrób z tego mały podpłomyk dla mnie i przynieś mi! A sobie i swemu synowi zrobisz potem. Bo tak mówi Pan, Bóg Izraela: Dzban mąki nie wyczerpie się i baryłka oliwy nie opróżni się aż do dnia, w którym Pan spuści deszcz na ziemię».

Poszła więc i zrobiła, jak Eliasz powiedział, a potem zjadł on i ona oraz jej syn, i tak było co dzień. Dzban mąki nie wyczerpał się i baryłka oliwy nie opróżniła się, zgodnie z obietnicą, którą Pan wypowiedział przez Eliasza.

Hbr 9, 24-28

Jedyna ofiara Chrystusa

Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Chrystus wszedł nie do świątyni zbudowanej rękami ludzkimi, będącej odbiciem prawdziwej świątyni, ale do samego nieba, aby teraz wstawiać się za nami przed obliczem Boga, ani nie po to, aby się wielekroć sam miał ofiarować, jak arcykapłan, który co roku wchodzi do świątyni z krwią cudzą, gdyż w takim przypadku musiałby cierpieć wiele razy od stworzenia świata. A tymczasem raz jeden ukazał się teraz na końcu wieków, aby zgładzić grzech przez ofiarę z samego siebie.

A jak postanowione ludziom raz umrzeć, potem zaś sąd, tak Chrystus raz jeden był ofiarowany dla zgładzenia grzechów wielu, drugi raz ukaże się nie w związku z grzechem, lecz dla zbawienia tych, którzy Go oczekują.

Mk 12, 38-44

Wdowi grosz

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus, nauczając rzesze, mówił:

«Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok».

Potem, usiadłszy naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.

Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie».


Ogłoszenia duszpasterskie na 32 Niedziela Zwykła

 • Msza Święta w intencji naszej Ojczyzny z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w naszej parafii dzisiaj o 12:00 zarówno w kaplicy jak i kościele.
 • Uroczystości Matki Bożej Miłosierdzia – święto Patronalne naszej kaplicy i parafii będziemy obchodzili w niedzielę 18 listopada. Po Mszy świętej o 10:30 i 12:00 zapraszamy do kawiarenki na wspólne świętowanie.
 • Msza Św. dla młodzieży 18 listopada o 16:00 w kaplicy. Zapraszamy młodzież nie tylko tę, która przygotowuje się do sakramentu bierzmowania. Po mszy zabawa w Domu Parafialnym. Zachęcamy, by przynieść ze sobą „co nie co” na wspólny stół. W sprawach organizacyjnych kontakt z o. Leszkiem tel. 07902 781433.
 • Kurs przedmałżeński w naszej parafii odbędzie się od 15.11 do 13.12, obejmuje on 5 spotkań w czwartki w godz. 19:30-22:00 w Domu Parafialnym. Kurs prowadzony jest metodą dialogu pomiędzy narzeczonymi dlatego obecność obojga narzeczonych jest obowiązkowa. Zapisy w zakrystii.
 • PlayGroup dla rodziców z małymi dziećmi zaprasza na spotkania w każdy poniedziałek 9:30 – 11:30 do Domu Parafialnego. Kontakt: Anna 07552 246615.
 • Grupa Biblijna spotkanie w poniedziałek 12 listopada o 20:00 w Domu Parafial.
 • Grupa Modlitewna Ojca Pio spotkanie we wtorek 13 listopada o 15:15 w kaplicy. Po Mszy Św. i modlitwie, film o Ks. Adamie Kardynale Kozłowieckim.
 • Mężczyźni św. Józefa spotkanie we wtorek 13 listopada o 19:30 w Domu Parafial.
 • Klub Seniora zaprasza wszystkich chętnych w środę 14 listopada o 11:00 do kaplicy. Po modlitwie spotkanie i ćwiczenia gimnastyczne w Domu Parafialnym.
 • Sodalicja Mariańska zaprasza na spotkanie w niedzielę 18 listopada o 13:15.
 • Czuwanie modlitewne z okazji Uroczystości Chrystus Króla Wszechświata. Zapraszamy w sobotę 24 listopada po mszy o 19:00 w kościele.
 • Róże Żywego Różańca i Różańca Rodziców za dzieci. W celu uaktualnienia listy członków Róż Różańcowych prosimy wszystkich członków obecnych i tych którzy chcą dołączyć do Róż o wpisanie się na listę zakrystii.
 • Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Można się jeszcze dołączyć, mamy wolne miejsca.
 • Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu do parafii.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy Parafian do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły zobacz: http://www.pcmew.org/pages/gift-aid/
 • Zbiórka na tacę w ubiegłą niedzielę wyniosła: w kościele £1341.42, w kaplicy £261.11 oraz £357.00 z Gift-Aid. Serdeczne Bóg zapłać.

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na listopad 2018:

 • Intencja powszechna: Aby język serca i dialogu przeważał zawsze nad językiem oręża.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close