Jesus Christ - Polska parafia Londyn
4 Niedziela Zwykła
28 stycznia 2024
Namaszczenie Chorych - Polska parafia w Londynie
6 Niedziela Zwykła
11 lutego 2024
Jesus Christ - Polska parafia Londyn
4 Niedziela Zwykła
28 stycznia 2024
Namaszczenie Chorych - Polska parafia w Londynie
6 Niedziela Zwykła
11 lutego 2024

Jezus uzdrawia

W Ewangelii kontynuujemy „dzień działania Jezusa” opisany przez św. Marka, który rozpoczął się tydzień temu. Po pobycie w synagodze Jezus dokonuje uzdrowień. Najpierw podnosi z gorączki teściową Szymona. Ewangelista używa tutaj wyrażeń nawiązujących do zmartwychwstania, ponieważ gorączka uważana była za karę (podobnie jak śmierć). Jezus przywraca nie tylko zdrowie fizyczne, ale również właściwe rozumienie Boga, od którego pochodzi tylko życie a nigdy śmierć. Następnie inni chorzy zostają uzdrowieni i uwolnieni od złych duchów. Na końcu Jezus rozpoczyna kolejny dzień od modlitwy do Ojca i uzdrawia w ten sposób poranne zabieganie Szymona. O jakie uzdrowienie ja potrzebuję poprosić?


Liturgia słowa

Hi 7, 1-4. 6-7

Marność życia ludzkiego

Czytanie z Księgi Hioba

Hiob przemówił w następujący sposób:

«Czyż nie do bojowania podobny byt człowieka? Dni jego czyż nie są dniami najemnika? Jak sługa wzdycha on do cienia, i jak najemnik czeka na zapłatę. Tak moim działem miesiące nicości i wyznaczono mi noce udręki.

Położę się, mówiąc do siebie: Kiedyż zaświta i wstanę? Przedłuża się wieczór, a niepokój mnie syci do świtu.

Dni moje lecą jak tkackie czółenko, i kończą się, bo braknie nici. Wspomnij, że dni me jak powiew. Ponownie oko me szczęścia nie zazna».

1 Kor 9, 16-19. 22-23

Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi bowiem, gdybym nie głosił Ewangelii!

Gdybym to czynił z własnej woli, miałbym zapłatę, lecz jeśli działam nie z własnej woli, to tylko spełniam obowiązki szafarza. Jakąż przeto mam zapłatę? Otóż tę właśnie, że głosząc Ewangelię bez żadnej zapłaty, nie korzystam z praw, jakie mi daje Ewangelia.

Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby uratować choć niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział.

Mk 1, 29-39

Jezus uzdrawia i wypędza złe duchy

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Po wyjściu z synagogi Jezus przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On podszedł i podniósł ją, ująwszy za rękę, a opuściła ją gorączka. I usługiwała im.

Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto zebrało się u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ Go znały.

Nad ranem, kiedy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: «Wszyscy Cię szukają». Lecz On rzekł do nich: «Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo po to wyszedłem».

I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy.


Ogłoszenia duszpasterskie na 5 Niedzielę Zwykłą

 • II Taca w dniu dzisiejszym (pierwszą niedzielę miesiąca) będzie zbierana na Inwestycje parafialne. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.
 • Kolęda. Trwają wizyty duszpasterskie. Wszystkich Parafian, którzy pragną odwiedzin Duszpasterza prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (dostępny na kartkach przy wyjściu) i złożenie go w zakrystii lub prosimy o indywidualny kontakt z Duszpasterzami.
 • 11.02 Dzień chorego i seniora. We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w niedzielę 11 lutego (za tydzień) zapraszamy seniorów oraz chorych na Mszę św. z sakramentem namaszczenia chorych o godz. 12:00 w kaplicy. Po Mszy św. spotkanie w Sali Mirewicza w Domu Parafialnym. Osoby, które potrzebują transportu i takie, które mogą w nim pomóc prosimy o kontakt.
 • Przygotowanie do Bierzmowania osób dorosłych powyżej 18 roku życia. Rozpocznie się we wtorek 6 lutego 2024 roku o godz. 20.00 po wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia, 182 Walm Lane, NW2 3AX. W ramach kursu planowanych jest 8 spotkań. Spotkania odbywać będą się we wtorki o godz. 20.00. Zapisy w zakrystii kościoła i kaplicy. Bierzmowanie planujemy na 19 maja 2024.
 • Rekolekcje Ignacjańskie w Życiu Codziennym (4 tygodniowe) zatytułowane: „Od niewoli do wolności” w oparciu o Pismo Święte. Rozpoczęcie w czwartek 15 lutego o 18:30 adoracją i Mszą Św. w kaplicy. Uczestnicy zobowiązują się do: codziennej modlitwy ok. 30 min., udziału w spotkaniach czwartkowych z adoracją, mszą i konferencją oraz w spotkaniach indywidualnych z osobą towarzysząca – raz w tygodniu. Zapisy przyjmujemy tylko do niedzieli 11.02 w zakrystii.
 • „Kaziukowe Serca”. Tradycyjnie, z okazji wspomnienia św. Kazimierza, chcemy przygotować piernikowe serca, jako wyraz pomocy katolikom na Wschodzie. Serdecznie zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w tę szlachetną inicjatywę. Prosimy, aby w waszych domach upiec piernikowe serca, udekorować je i zapakować pojedynczo. „Kaziukowe Serca” można dostarczać do kościoła (przy zakrystii) w niedzielę 18 i 25 lutego lub do kaplicy (mała kaplica) od 18 lutego do 1 marca po mszach. Dodatkowe informacje i przepis na piernikowe serca u s. Anny; tel. 07340 391780. „Kaziukowe Serca” będą do nabycia w niedzielę 3 marca przy kaplicy i kościele.
 • Spotkanie w sprawie remontu. W związku z wygaśnięciem umowy wynajmu kościoła w listopadzie 2024 chcemy rozważyć możliwość remontu kaplicy na Walm Lane. Dlatego zapraszamy naszych parafian i przyjaciół na otwarte spotkanie robocze na temat remontu i przyszłości naszej posługi na Walm Lane w środę 21 lutego o godz. 20:00 do Domu Parafialnego (180 Walm Lane). Będziemy chcieli posłuchać Waszych opinii i pomysłów oraz przedstawić Wam możliwości i plany, które wydają nam się możliwe do podjęcia w najbliższym czasie. Liczymy na Waszą obecność.
 • Odnowienie posługi lektorów. Wszystkich, którzy już posługują jako lektorzy lub chcieliby dołączyć do lektorów prosimy, aby po Mszy św. w zakrystii zapisali się do nowej grupy informacyjnej. W najbliższym czasie planujemy odnowić naszą grupę kontaktową oraz na nowo zaplanować to zaangażowanie w nasze parafii.
 • Płatności bezgotówkowe. W kawiarence parafialnej i w sklepiku mieszczącym się w Domu Parafialnym można już dokonywać płatności bezgotówkowo. Można także składać ofiary na tacę za pomocą kart płatniczych w terminalach przy wyjściu z kościoła i kaplicy.
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę wyniosła w kościele £1209.33, w kaplicy £248.22 oraz z Gift-Aid £290.00.
 • Bóg zapłać za wszystkie ofiary, rónież te które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na luty 2024:

 • Za chorych terminalnie. Módlmy się, aby chorzy w terminalnej fazie swojego życia oraz ich rodziny otrzymywali zawsze niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno pod względem medycznym, jak i ludzkim.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close