Jezus uzdrawia - Polska parafia w Londynie
5 Niedziela Zwykła
4 lutego 2024
Jesus na gorze - Polska parafia w Londynie
1 Niedziela Wielkiego Postu
18 lutego 2024
Jezus uzdrawia - Polska parafia w Londynie
5 Niedziela Zwykła
4 lutego 2024
Jesus na gorze - Polska parafia w Londynie
1 Niedziela Wielkiego Postu
18 lutego 2024

Namaszczenie chorych

Obchodzimy dziś XXXII Światowy Dzień Chorego i chociaż czytania mszalne pochodzą ze zwykłego kalendarza liturgicznego, to wpisują się dobrze w temat troski o chorych. Jezus uzdrawia trędowatego, którego choroba nie oznacza tylko przypadłości medycznej, ale jest symbolem grzechu, odłączenia do relacji, samotności, życia w cieniu śmierci. Jezus uzdrawia zawsze całego człowieka - odpuszcza grzechy duszy, przywraca zdrowie ciała, odbudowuje więzi we wspólnocie, leczy samotność i lęk przed śmiercią. Przez miłosierdzie i dotyk oczyszcza, czyli ożywia wszystko. Choć przez nieposłuszeństwo uzdrowionego sam zostaje usunięty na pustynię, a w czasie śmierci poza Jerozolimę, to ciągle w Jego ranach jest nasze zdrowie.


Liturgia słowa

Kpł 13, 1-2. 45-46

Odosobnienie trędowatego

Czytanie z Księgi Kapłańskiej

Tak mówił Pan do Mojżesza i Aarona: «Jeżeli u kogoś na skórze ciała pojawi się nabrzmienie albo wysypka, albo biała plama, która na skórze jego ciała jest oznaką trądu, to przyprowadzą go do kapłana Aarona albo do jednego z jego synów kapłanów.

Trędowaty, dotknięty tą plagą, będzie miał rozerwane szaty, włosy nieuczesane, brodę zasłoniętą i będzie wołać: Nieczysty, nieczysty! Przez cały czas trwania tej choroby będzie nieczysty. Będzie mieszkał w odosobnieniu. Jego mieszkanie będzie poza obozem».

1 Kor 10, 31 – 11, 1

Paweł naśladowcą Chrystusa

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim pod każdym względem, szukając nie własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni.

Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa.

Mk 1, 40-45

Uzdrowienie trędowatego

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadłszy na kolana, prosił Go: «Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić ». A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony». Zaraz trąd go opuścił, i został oczyszczony.

Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: «Bacz, abyś nikomu nic nie mówił, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich».

Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.


Ogłoszenia duszpasterskie na 6 Niedzielę Zwykłą

 • Środa Popielcowa 14 lutego. Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem w kaplicy 7:30 (j. ang.) i 10:30 oraz w kościele 19:00
 • 16.02 Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. Msza św. o godz. 19:00 w kościele w intencji osób skrzywdzonych.
 • Nabożeństwa wielkopostne
  • We wszystkie piątki Wielkiego Postu Msza św. o godz. 19:00 jest w kościele.
  • Droga Krzyżowa – piątki w kościele o godz. 19:30
  • Gorzkie Żale – w niedziele – w kościele zaraz po Mszy św. o godz. 9:00, w kaplicy zaraz po Mszy św. o godz. 10:30
  • W soboty Wielkiego Postu od godz. 19.00 do 21.00 kaplica przy Walm Lane będzie otwarta do osobistej, cichej modlitwy. Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują czasu wyciszenia, zatrzymania i modlitwy. Przed wejściem do kaplicy będą przygotowane materiały pomocne do osobistej modlitwy.
 • Zdrapka Wielkopostna. „Odkryj źródło nadziei”. To 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na każdy dzień Wielkiego Postu. Pod zdrapką czekają na Ciebie zadania do rozważenia (modlitwy) lub praktycznego wykonania. Zachęcamy do udziału całymi rodzinami lub indywidualnie. Koszt kartki ze zdrapką to niecały £1. Bóg zapłać za dobrowolne ofiary. Zdrapkę można zabrać i praktykować także bez składania ofiary.
 • Rekolekcje Ignacjańskie w Życiu Codziennym (4 tygodniowe) zatytułowane: „Od niewoli do wolności” w oparciu o Pismo Święte. Rozpoczęcie w czwartek 15 lutego o 18:30 adoracją i Mszą Św. w kaplicy. Uczestnicy zobowiązują się do: codziennej modlitwy ok. 30 min., udziału w spotkaniach czwartkowych z adoracją, mszą i konferencją oraz w spotkaniach indywidualnych z osobą towarzysząca – raz w tygodniu. Zapisy przyjmujemy tylko do niedzieli 11.02 (dzisiaj!) w zakrystii.
 • „Kaziukowe Serca”. Tradycyjnie, z okazji wspomnienia św. Kazimierza, chcemy przygotować piernikowe serca, jako wyraz pomocy katolikom na Wschodzie. Serdecznie zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w tę szlachetną inicjatywę. Prosimy, aby w waszych domach upiec piernikowe serca, udekorować je i zapakować pojedynczo. „Kaziukowe Serca” można dostarczać do kościoła (przy zakrystii) w niedzielę 18 i 25 lutego lub do kaplicy (mała kaplica) od 18 lutego do 1 marca po mszach. Dodatkowe informacje i przepis na piernikowe serca u s. Anny; tel. 07340 391780. „Kaziukowe Serca” będą do nabycia w niedzielę 3 marca przy kaplicy i kościele.
 • Spotkanie w sprawie remontu. W związku z wygaśnięciem umowy wynajmu kościoła w listopadzie 2024 chcemy rozważyć możliwość remontu kaplicy na Walm Lane. Dlatego zapraszamy naszych parafian i przyjaciół na otwarte spotkanie robocze na temat remontu i przyszłości naszej posługi na Walm Lane w środę 21 lutego o godz. 20:00 do Domu Parafialnego (180 Walm Lane). Będziemy chcieli posłuchać Waszych opinii i pomysłów oraz przedstawić Wam możliwości i plany, które wydają nam się możliwe do podjęcia w najbliższym czasie. Liczymy na Waszą obecność.
 • Odnowienie posługi lektorów. Wszystkich, którzy już posługują jako lektorzy lub chcieliby dołączyć do lektorów prosimy, aby po Mszy św. w zakrystii zapisali się do nowej grupy informacyjnej. W najbliższym czasie planujemy odnowić naszą grupę kontaktową oraz na nowo zaplanować to zaangażowanie w nasze parafii.
 • Płatności bezgotówkowe. W kawiarence parafialnej i w sklepiku mieszczącym się w Domu Parafialnym można już dokonywać płatności bezgotówkowo. Można także składać ofiary na tacę za pomocą kart płatniczych w terminalach przy wyjściu z kościoła i kaplicy. Kartą można także składać ofiary jako Gift Aid. Instrukcja przy czytniku.
 • Grupy parafialne zapraszają według stałych terminów.
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę wyniosła w kościele £1248.51, w kaplicy £201.10 oraz z Gift-Aid £267.00. II Taca na inwestycje parafialne £1327.13.
 • Bóg zapłać za wszystkie ofiary, rónież te które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na luty 2024:

 • Za chorych terminalnie. Módlmy się, aby chorzy w terminalnej fazie swojego życia oraz ich rodziny otrzymywali zawsze niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno pod względem medycznym, jak i ludzkim.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close