Namaszczenie Chorych - Polska parafia w Londynie
6 Niedziela Zwykła
11 lutego 2024
Metamorphosis - Polska parafia londyn
2 Niedziela Wielkiego Postu
25 lutego 2024
Namaszczenie Chorych - Polska parafia w Londynie
6 Niedziela Zwykła
11 lutego 2024
Metamorphosis - Polska parafia londyn
2 Niedziela Wielkiego Postu
25 lutego 2024

Syn Boży na pustyni

Niedziele Wielkiego Postu proponują nam szczególną katechezę pogłębiającą naszą wiarę i relację z Bogiem. Pierwsze czytania przez najbliższe tygodnie będą podejmowały temat przymierza - Bóg wchodzi z nami w relację chroniąc życie. Drugie czytania podejmują temat chrztu, który uroczyście będziemy świętować w Noc Zmartwychwstania. Ewangelie z kolei zapraszają, by stawać się jak Jezus, bo wszyscy jesteśmy dziećmi Boga. Dzisiaj Syn Boży wychodzi zwycięsko z próby (to oznacza słowo „pokusa”) na pustyni, choć Ewangelia Marka daje nam tylko streszczenie 40 dni odosobnienia Jezusa. Jezus wzywa zaraz potem do nawrócenia - zaufania, że dobra nowina o miłości Boga daje moc do pokonywania zła.


Liturgia słowa

Rdz 9, 8-15

Przymierze Boga z Noem po potopie

Czytanie z Księgi Rodzaju

Tak rzekł Bóg do Noego i do jego synów: «Oto Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię».

Po czym Bóg dodał: «A to jest znak przymierza, które Ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego istnienia».

1 P 3, 18-22

Woda chrztu nas ocala

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Piotra Apostoła

Najdrożsi:

Chrystus raz jeden umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia przez Ducha. W Nim poszedł ogłosić zbawienie nawet duchom zamkniętym w więzieniu, niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża naczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz, zostało uratowanych przez wodę.

Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie nie przez obmycie brudu cielesnego, ale przez zobowiązanie dobrego sumienia wobec Boga – dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. On jest po prawicy Bożej, gdyż poszedł do nieba, gdzie poddani Mu zostali aniołowie i Władze, i Moce.

Mk 1, 12-15

Jezus był kuszony przez Szatana, aniołowie zaś Mu usługiwali

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli.

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»


Ogłoszenia duszpasterskie na 1 Niedzielę Wielkiego Postu

 • Nabożeństwa wielkopostne
  • We wszystkie piątki Wielkiego Postu Msza św. o godz. 19:00 jest w kościele.
  • Droga Krzyżowa – piątki w kościele o godz. 19:30 – 23.02 zapraszamy dzieci
  • Gorzkie Żale – w niedziele – w kościele zaraz po Mszy św. o godz. 9:00, w kaplicy zaraz po Mszy św. o godz. 10:30
  • W soboty Wielkiego Postu od godz. 19.00 do 21.00 kaplica przy Walm Lane będzie otwarta do osobistej, cichej modlitwy. Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują czasu wyciszenia, zatrzymania i modlitwy. Przed wejściem do kaplicy będą przygotowane materiały pomocne do osobistej modlitwy.
 • Msza św. dla młodzieży będzie w przyszłą niedzielę 28 stycznia o godz. 14:00 w kościele św. Franciszka. Dla kandydatów do bierzmowania jest to obowiązkowa część programu przygotowawczego.
 • Bardzo dziękuję grupie charytatywnej, Harcerzom, Harcerkom, Zuchom i Skrzatom i wszystkim, którzy pomagali tydzień temu przy organizacji Dnia Chorego i Seniora.
 • Zdrapka Wielkopostna. „Odkryj źródło nadziei”. To 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na każdy dzień Wielkiego Postu. Pod zdrapką czekają na Ciebie zadania do rozważenia (modlitwy) lub praktycznego wykonania. Bóg zapłać za dobrowolne ofiary. Zdrapkę można zabrać i praktykować także bez składania ofiary.
 • „Kaziukowe Serca”. Tradycyjnie, z okazji wspomnienia św. Kazimierza, chcemy przygotować piernikowe serca, jako wyraz pomocy katolikom na Wschodzie. Serdecznie zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w tę szlachetną inicjatywę. Prosimy, aby w waszych domach upiec piernikowe serca, udekorować je i zapakować pojedynczo. „Kaziukowe Serca” można dostarczać do kościoła (przy zakrystii) w niedzielę 18 i 25 lutego lub do kaplicy (mała kaplica) od 18 lutego do 1 marca po mszach. Dodatkowe informacje i przepis na piernikowe serca u s. Anny; tel. 07340 391780. „Kaziukowe Serca” będą do nabycia w niedzielę 3 marca przy kaplicy i kościele.
 • Spotkanie w sprawie remontu. W związku z wygaśnięciem umowy wynajmu kościoła w listopadzie 2024 chcemy rozważyć możliwość remontu kaplicy na Walm Lane. Dlatego zapraszamy naszych parafian i przyjaciół na otwarte spotkanie robocze na temat remontu i przyszłości naszej posługi na Walm Lane w środę 21 lutego o godz. 20:00 do Domu Parafialnego (180 Walm Lane). Będziemy chcieli posłuchać Waszych opinii i pomysłów oraz przedstawić Wam możliwości i plany, które wydają nam się możliwe do podjęcia w najbliższym czasie. Liczymy na Waszą obecność.
 • Walne Zebranie naszej Parafii odbędzie się w niedzielę 3.03 o godz. 13:30 w Domu Parafialnym. Na spotkaniu zostanie przedstawione sprawozdanie finansowe, sprawozdania z działalności grup parafialnych oraz powołana zostanie Rada Duszpasterska. Walne zebranie otwarte jest dla wszystkich parafian i jest okazją do rozmowy o parafii. Zapraszamy na to spotkanie i zapraszamy wszystkich do aktywnego współtworzenia naszej wspólnoty.
 • Odnowienie posługi lektorów. Wszystkich, którzy już posługują jako lektorzy lub chcieliby dołączyć do lektorów prosimy, aby po Mszy św. w zakrystii zapisali się do nowej grupy informacyjnej.
 • Płatności bezgotówkowe. W kawiarence parafialnej i w sklepiku można dokonywać płatności bezgotówkowo. Można także składać ofiary na tacę za pomocą kart płatniczych w terminalach przy wyjściu z kościoła i kaplicy. Kartą można także składać ofiary jako Gift Aid. Instrukcja przy czytniku.
 • II Taca za tydzień – niedziela 25 lutego – będzie zbierana na utrzymanie Biura Głównego Polskiej Misji Katolickiej.
  Ofiara na Inwestycje Parafialne, jako druga taca będzie zbierana w każdą 1. niedzielę miesiąca. Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę wyniosła w kościele £1014.58, w kaplicy £514.85 oraz z Gift-Aid £214.00.
 • Bóg zapłać za wszystkie ofiary, rónież te które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na luty 2024:

 • Za chorych terminalnie. Módlmy się, aby chorzy w terminalnej fazie swojego życia oraz ich rodziny otrzymywali zawsze niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno pod względem medycznym, jak i ludzkim.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close