Jesus na gorze - Polska parafia w Londynie
1 Niedziela Wielkiego Postu
18 lutego 2024
Biblia z krzyżem w tle - Jezus - Polski kościół Londyn
3 Niedziela Wielkiego Postu
3 marca 2024
Jesus na gorze - Polska parafia w Londynie
1 Niedziela Wielkiego Postu
18 lutego 2024
Biblia z krzyżem w tle - Jezus - Polski kościół Londyn
3 Niedziela Wielkiego Postu
3 marca 2024

Przemienienie na górze

Na drodze wielkopostnego nawrócenia otrzymujemy dzisiaj w Ewangelii wezwanie do słuchania Jezusa, który objawia nam swoje bóstwo ukryte w człowieczeństwie. W Wielki Piątek usłyszymy o Słudze Pańskim, którego cierpienie nie miało „wdzięku ani blasku”. Dzisiaj Jezus objawia ten blask i przez to pokazuje uczniom, że przez krzyż wchodzimy do chwały zmartwychwstania. Wymaga to od nas nawrócenia myślenia, które boi się trudu i wyrzeczenia. Dla Jezusa krzyż jest sposobem uczynienia ze swojego życia daru poprzez miłość. „Słuchamy Go” - naśladujemy Go - gdy w Wielkim Poście podejmujemy wyrzeczenia, aby bardziej miłować Boga i bliźnich.


Liturgia słowa

Rdz 22, 1-2. 9-13. 15-18

Ofiara Abrahama

Czytanie z Księgi Rodzaju

Bóg wystawił Abrahama na próbę i rzekł do niego: «Abrahamie!» A gdy on odpowiedział: «Oto jestem» – powiedział: «Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze na jednym z pagórków, jaki ci wskażę».

A gdy przyszli na to miejsce, które Bóg wskazał, Abraham zbudował tam ołtarz, ułożył na nim drwa i związawszy syna swego, Izaaka, położył go na tych drwach na ołtarzu. Potem Abraham sięgnął ręką po nóż, aby zabić swego syna.

Ale wtedy Anioł Pański zawołał na niego z nieba i rzekł: «Abrahamie, Abrahamie!» A on rzekł: «Oto jestem». Anioł powiedział mu: «Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego! Teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet twego jedynego syna». Abraham, obejrzawszy się poza siebie, spostrzegł barana uwikłanego rogami w zaroślach. Poszedł więc, wziął barana i złożył w ofierze całopalnej zamiast swego syna.

Po czym Anioł Pański przemówił głośno z nieba do Abrahama po raz drugi: «Przysięgam na siebie, mówi Pan, że ponieważ uczyniłeś to, a nie odmówiłeś Mi syna twego jedynego, będę ci błogosławił i dam ci potomstwo tak liczne jak gwiazdy na niebie i jak ziarnka piasku na wybrzeżu morza; potomkowie twoi zdobędą warownie swych nieprzyjaciół. Wszystkie ludy ziemi będą sobie życzyć szczęścia takiego, jakie jest udziałem twego potomstwa, dlatego że usłuchałeś mego rozkazu».

Rz 8, 31b-34

Bóg nie oszczędził dla nas własnego Syna

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Bracia:

Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby także wraz z Nim wszystkiego nam nie darować? Któż może wystąpić z oskarżeniem przeciw tym, których Bóg wybrał? Czyż Bóg, który usprawiedliwia? Któż może wydać wyrok potępienia? Czy Chrystus Jezus, który poniósł za nas śmierć, co więcej – zmartwychwstał, siedzi po prawicy Boga i przyczynia się za nami?

Mk 9, 2-10

Pielgrzymując na ziemi, uczestniczymy w życiu wiecznym

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam się przemienił wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden na ziemi folusznik wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali z Jezusem.

Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Nie wiedział bowiem, co powiedzieć, tak byli przestraszeni.

I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!» I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa.

A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy „powstać z martwych”.


Ogłoszenia duszpasterskie na 2 Niedzielę Wielkiego Postu

 • Dzisiaj II Taca na utrzymanie Biura Głównego Polskiej Misji Katolickiej. Bóg zapłać za złożone ofiary. Podziękowanie Ks. Rektora PMK.
 • Dziękujemy wszystkim za spotkanie w sprawie remontu kaplicy na Walm Lane. Zdajemy sobie sprawę, że planowane przedsięwzięcie nie jest łatwe, a ograniczony czas i budżet są dla nas wszystkich dodatkowymi wyzwaniami. Poszukujemy structural engineer i architekta. Jeśli ktoś chciałby nam pomóc, ma możliwości wsparcia w różnych zakresach, serdecznie prosimy o kontakt na adres e-mail lub nasz numer parafialny. Całość prezentacji remontowej, pokazanej na spotkaniu, dostępna jest pod adresem https://www.polishjesuits.co.uk/wp-content/uploads/Kaplica_MB_milosierdzia.pdf
 • Pierwszy Piątek Miesiąca (1 marca). Zapraszamy do kaplicy na spowiedź od 10:00 i mszę o 10:30 oraz do kościoła na spowiedź od 18:00 i Mszę o 19:00. Z powodu Drogi Krzyżowej nie będzie zbiórki ministranckiej po Mszy św.
 • Pierwsza Sobota Miesiąca (2 marca). Zapraszamy do kaplicy o 15:00 na Mszę Świętą i Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi.
 • Nabożeństwa wielkopostne
  • We wszystkie piątki Wielkiego Postu Msza św. o godz. 19:00 jest w kościele.
  • Droga Krzyżowa – piątki w kościele o godz. 19:30 – 1.03 prowadzą małżeństwa
  • Gorzkie Żale – w niedziele – w kościele zaraz po Mszy św. o godz. 9:00, w kaplicy zaraz po Mszy św. o godz. 10:30
  • W soboty Wielkiego Postu od godz. 19.00 do 21.00 kaplica przy Walm Lane będzie otwarta do osobistej, cichej modlitwy. Zapraszamy wszystkich, którzy potrzebują czasu wyciszenia, zatrzymania i modlitwy.
 • „Kaziukowe Serca”. Tradycyjnie, z okazji wspomnienia św. Kazimierza, chcemy przygotować piernikowe serca, jako wyraz pomocy katolikom na Wschodzie. Serdecznie zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w tę szlachetną inicjatywę. Prosimy, aby w waszych domach upiec piernikowe serca, udekorować je i zapakować pojedynczo. „Kaziukowe Serca” można dostarczać do kościoła (przy zakrystii) w niedzielę 18 i 25 lutego lub do kaplicy (mała kaplica) od 18 lutego do 1 marca po mszach. Dodatkowe informacje i przepis na piernikowe serca u s. Anny; tel. 07340 391780. „Kaziukowe Serca” będą do nabycia w niedzielę 3 marca przy kaplicy i kościele.
 • Walne Zebranie naszej Parafii odbędzie się w niedzielę 3.03 o godz. 13:30 w Domu Parafialnym. Na spotkaniu zostanie przedstawione sprawozdanie finansowe, sprawozdania z działalności grup parafialnych oraz powołana zostanie Rada Duszpasterska. Walne zebranie otwarte jest dla wszystkich parafian. Zapraszamy.
 • Schola na wigilię paschalną. Chcemy utworzyć Scholę Dorosłych, która zaśpiewa podczas Wigilii Paschalnej 30.03. Pierwsza próba w środę 28 lutego o 20:00 w kaplicy. Zgłoszenia u s. Katarzyny 07874 637241.
 • Playgrupa Parafialna „Nasze Promyczki” wznawia działalność. Zapraszamy na cotygodniowe spotkania dla mam z małymi dziećmi w wieku od 0-4 lat. Playgrupa spotyka się w każdy czwartek w godz. 9:30-11:30 w Domu Parafialnym (180 Walm Lane, NW2 3AX). W programie wspólne zabawy i poczęstunek.
 • Parish Safeguarding Representative. Informujemy, że w naszej parafii posługuje p. Małgorzata Kojło, która jest parafialnym przedstawicielem do spraw ochrony przed nadużyciami. Jej zadaniem jest promowanie dobrych i bezpiecznych zasad w funkcjonowaniu i działalności parafii, szczególnie w odniesieniu do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych zagrożonych wykluczeniem, przemocą i dyskryminacją. Szczegóły i dane kontaktowe znajdziemy na plakacie.
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę zostanie podana w biuletynie za tydzień.
 • Bóg zapłać za wszystkie ofiary, rónież te które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na luty 2024:

 • Za chorych terminalnie. Módlmy się, aby chorzy w terminalnej fazie swojego życia oraz ich rodziny otrzymywali zawsze niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno pod względem medycznym, jak i ludzkim.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close