O. BARTOSZ KURZYŃSKI SJ
Wspomnienie o śp. o. Bartoszu Kurzyńskim SJ
1 lutego 2021
Oczyszczenie Tredowatego - Polska Parafia w Londynie
6 Niedziela Zwykła
14 lutego 2021
O. BARTOSZ KURZYŃSKI SJ
Wspomnienie o śp. o. Bartoszu Kurzyńskim SJ
1 lutego 2021
Oczyszczenie Tredowatego - Polska Parafia w Londynie
6 Niedziela Zwykła
14 lutego 2021

Czy szukasz Jezusa?

Utrudzeni, pełni obaw, chorób i dotknięci niszczącym działaniem zła przychodzą do Jezusa. Jest w nich zmysł Boży, który mówi im, że tylko Bóg może im dać to, czego potrzebują. Lud wyczuwa i widzi, że Bóg jest obecny w Jezusie. Doznają ukojenia, pociechy, uzdrowienia i pouczenia o sprawach ważnych. Potem znowu szukają Jezusa, który oddalił się, by spotkać się z Ojcem na modlitwie. To również znak dla nas: oddalaj się na modlitwę, na miejsce spokojne, by napełnić swe serce Bogiem, który jest Miłością.


Liturgia słowa

Hi 7, 1-4. 6-7

Marność życia ludzkiego

Czytanie z Księgi Hioba

Hiob przemówił w następujący sposób:

«Czyż nie do bojowania podobny byt człowieka? Dni jego czyż nie są dniami najemnika? Jak sługa wzdycha on do cienia, i jak najemnik czeka na zapłatę. Tak moim działem miesiące nicości i wyznaczono mi noce udręki.

Położę się, mówiąc do siebie: Kiedyż zaświta i wstanę? Przedłuża się wieczór, a niepokój mnie syci do świtu.

Dni moje lecą jak tkackie czółenko, i kończą się, bo braknie nici. Wspomnij, że dni me jak powiew. Ponownie oko me szczęścia nie zazna».

1Kor 9,16-19.22-23

Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi bowiem, gdybym nie głosił Ewangelii!

Gdybym to czynił z własnej woli, miałbym zapłatę, lecz jeśli działam nie z własnej woli, to tylko spełniam obowiązki szafarza. Jakąż przeto mam zapłatę? Otóż tę właśnie, że głosząc Ewangelię bez żadnej zapłaty, nie korzystam z praw, jakie mi daje Ewangelia.

Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby uratować choć niektórych. Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział.

Mk 1, 29-39

Jezus uzdrawia chorych

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Po wyjściu z synagogi Jezus przyszedł z Jakubem i Janem do domu Szymona i Andrzeja. Teściowa zaś Szymona leżała w gorączce. Zaraz powiedzieli Mu o niej. On podszedł i podniósł ją, ująwszy za rękę, a opuściła ją gorączka. I usługiwała im.

Z nastaniem wieczora, gdy słońce zaszło, przynosili do Niego wszystkich chorych i opętanych; i całe miasto zebrało się u drzwi. Uzdrowił wielu dotkniętych rozmaitymi chorobami i wiele złych duchów wyrzucił, lecz nie pozwalał złym duchom mówić, ponieważ Go znały.

Nad ranem, kiedy jeszcze było ciemno, wstał, wyszedł i udał się na miejsce pustynne, i tam się modlił. Pośpieszył za Nim Szymon z towarzyszami, a gdy Go znaleźli, powiedzieli Mu: «Wszyscy Cię szukają». Lecz On rzekł do nich: «Pójdźmy gdzie indziej, do sąsiednich miejscowości, abym i tam mógł nauczać, bo po to wyszedłem».

I chodził po całej Galilei, nauczając w ich synagogach i wyrzucając złe duchy.


Ogłoszenia duszpasterskie 5 Niedziela Zwykła

 • Światowy Dzień Chorego jest obchodzony 11 lutego we wspomnienie Najświętszej Marii Panny z Lourdes. Nabożeństwo z udzieleniem błogosławieństwa chorym odbędzie się w kaplicy o 18:30, po nim Msza Św. o 19:00.
 • Środa Popielcowa przypada 17 lutego. Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem w kaplicy 7:30 (j. ang.) i 10:30 oraz w kościele 19:00 i 20:30.
 • Bierzmowanie dla dorosłych. Z początkiem Wielkiego Postu chcemy rozpocząć katechezę do bierzmowania dla osób dorosłych. Zapisy w zakrystii.
 • Rekolekcje Ignacjańskie w życiu codziennym czterotygodniowe pt.: „Odkrywanie Jezusa ze św. Józefem”. Rozpoczęcie w czwartek 18 lutego. Spotkania online. Uczestnicy zobowiązują się do: codziennej modlitwy z Pismem Świętym 30-45min., uczestnictwa w spotkaniach czwartkowych (on-line) oraz w rozmowy indywidualnej z osobą towarzysząca raz w tygodniu (on-line). Zapisy przyjmujemy w zakrystii.
 • Śp. o. Bartosz Kurzyński SJ odszedł do Pana 29 stycznia br. w 52. roku życia, 32. roku powołania zakonnego i 20. roku kapłaństwa. Wspomnienie o Ojcu Bartoszu oraz List Kondolencyjny od naszej Parafii znajdziemy na stronie internetowej.
 • Dyspensa od niedzielnej mszy. Przypominamy, że Biskupi w Anglii i Walii nadal podtrzymują dyspensę od obowiązku uczestniczenia w Mszach Świętych w niedzielę i święta nakazane. Jeśli jednak nie uczestniczymy we Mszy Świętej mamy obowiązek świętowania Dnia Pańskiego w inny sposób (powstrzymanie się od niepotrzebnej pracy fizycznej, uczestnictwo w transmisji mszy za pośrednictwem mediów, czytanie duchowe i modlitwa w domu).
 • Osoby, które cierpią na koronawirusa lub wykazują prawdopodobne objawy, nie powinny przychodzić do kościoła, dopóki nie będą w pełni zdrowi. Zachęcamy do uczestnictwa w mszach niedzielnych z wielką odpowiedzialnością i wzajemną miłością. Tych, którzy zdecydują o pozostaniu w domach zachęcamy do uczestnictwa w mszach transmitowanych.
 • Transmisje z naszej kaplicy dostępne są na naszych kanałach YouTube i Facebook w niedzielę o 10:30, w tygodniu od poniedziałku do piątku o 19:00.
 • Proszę o przyjęcie obowiązujących nas regulacji w duchu wzajemnej miłości i odpowiedzialności oraz o współpracę z Wolontariuszami.
 • Obowiązują nas regulacje, m.in.: dystans społeczny „1 metr +”, zakrywanie twarzy (nosa i ust), zajmowanie wyznaczonych miejsc, Rodziny zajmują miejsca obok siebie zachowując dystans do innych, dezynfekcja rąk i ruch jednokierunkowy.
 • Zapraszamy do Wolontariatu. Aby nasze kościoły mogły być otwarte potrzebujemy nadal osób, które pomogą naszej wspólnocie. Potrzebna pomocy przed mszami, witanie wiernych i po mszach dezynfekcja. Zgłoszenia do wolontariatu przyjmujemy po mszach albo telefonicznie.
 • Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu do parafii.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w ubiegłą niedzielę wyniosła: w kościele £646.21 w kaplicy £276.95 oraz £340.00 z Gift Aid.
  Bóg zapłać za wszystkie ofiary, które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na luty 2021:

 • Intencja powszechna – Przemoc w stosunku do kobiet: Módlmy się w intencji kobiet – ofiar przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo, a ich cierpienia były dostrzegane i wysłuchiwane.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close