Jezus wyrzuca złego ducha - Polska Parafia w Londynie
4 Niedziela Zwykła
31 stycznia 2021
Uzdrowienie Teściowej Szymona
5 Niedziela Zwykła
7 lutego 2021
Jezus wyrzuca złego ducha - Polska Parafia w Londynie
4 Niedziela Zwykła
31 stycznia 2021
Uzdrowienie Teściowej Szymona
5 Niedziela Zwykła
7 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Wspomnienie o śp. o. Bartoszu Kurzyńskim SJ

O. BARTOSZ KURZYŃSKI SJ

Urodził się 29 grudnia 1969 roku w Choszcznie w rodzinie Zdzisława i Bogny z domu Martinek jako jeden z czwórki rodzeństwa. W roku 1989 skończył w Warszawie Technikum Budowlane i zdał egzamin maturalny. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 28 sierpnia 1989 roku i nowicjat odbył w Gdyni składając swoje pierwsze śluby zakonne 26 sierpnia 1991 roku na ręce o. Czesława Kozłowskiego SJ.

Studia filozoficzne odbył w Krakowie (1991-1994), a teologiczne w Warszawie (1997-2000). Pomiędzy studiami, w latach 1994-1997, odbywał praktykę apostolską kolejno w Kolegium Jezuitów w Warszawie jako subminister, w Świętej Lipce jako nauczyciel religii i w Szczecinie pomagając w parafii i ucząc religii. Po ukończeniu teologii kontynuował studia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego pomagając jednocześnie w pracy duszpasterskiej na naszej placówce w Piotrkowie Trybunalskim.

Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 2001 roku w Warszawie przez posługę ks. abpa Józefa Kowalczyka, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Następnie posługiwał w Radomiu (2001-2003) i w Łodzi (2003-2005) jako katecheta i operariusz. W 2005 został posłany do Danii (Aarhus), gdzie uczył się języka duńskiego i pomagał w parafii. W kolejnym roku (2006) został skierowany do pracy duszpasterskiej w Londynie, gdzie był wikariuszem w naszej Parafii, prefektem ministrantów, katechetą i opiekunem Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Powrócił do Polski w 2008 roku i zamieszkał w Kolegium Jezuitów w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. W pierwszych latach pomagał w pracy kapelanowi więzienia, a później poświęcił się głównie pracy parafialnej. Trzecią probację odbył w Jastrzębiej Górze w latach 2014-2015 mając za instruktora o. Ryszarda Friedricha SJ. Swoje ostatnie śluby zakonne złożył na ręce o. Prowincjała Tomasza Ortmanna SJ w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie dnia 8 grudnia 2017 roku.

Zmarł 29 stycznia 2021 roku w warszawskim Kolegium Jezuitów.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. A światłość wiekuista niechaj mu świeci.
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.
Amen

List Kondolencyjny ma Mszę Pogrzebową o. Bartosza Kurzyńskiego SJ od naszej Parafii.

„Jezus powiedział: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem.
Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.
Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.
Wierzysz w to?»”
(J 11, 25-26)

Kochana Rodzino Ojca Bartosza,
drodzy Współbracia Jezuici,
i Przyjaciele zmarłego.

Umocnieni nadzieją i wiarą w życie wieczne przyjęliśmy wiadomość o śmierci o. Bartosza Kurzyńskiego. Jezuity, który w latach 2006-2008 pracował i ubogacał swoją obecnością, modlitwą naszą wspólnotę parafialną pod wezwaniem Matki Bożej Miłosierdzia na Willesden Green w Londynie.

Poznaliśmy i zapamiętaliśmy Ojca Bartosza jako człowieka prawego, skromnego, szczodrego, pełnego dobroci i życzliwości. Kapłana cierpliwie słuchającego nas – ludzi, którzy znaleźli się na obczyźnie z różnych powodów.

Żegnamy Ojca Bartosza i dziękujemy Panu Bogu za Jego życie, za dar Jego osoby, całe bogactwo, które wniósł w życie naszej parafii. Jesteśmy wdzięczni za sprawowane Msze Święte, za głoszenie Słowa Bożego, udzielane sakramenty Chrztu Świętego i spowiedzi, przygotowanie ministrantów do służby liturgicznej, młodzieży do sakramentu bierzmowania, za opiekę i zaangażowanie w działalność Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.
W tym czasie łączymy się w modlitwie z Rodziną i bliskimi Zmarłego, prosząc o Boże Miłosierdzie dla zmarłego i łaskę nieba. Ojcze Bartoszu spoczywaj w pokoju Chrystusa Zmartwychwstałego, którego głosiłeś słowem i życiem.

Wdzięczni Parafianie z Parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Londynie,
oraz Współbracia jezuici i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla z Londynu

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close