Biblia Otwarta - Niedziela Zwykła - Polski kościół w Londynie
3 Niedziela Zwykła
24 stycznia 2021
O. BARTOSZ KURZYŃSKI SJ
Wspomnienie o śp. o. Bartoszu Kurzyńskim SJ
1 lutego 2021
Biblia Otwarta - Niedziela Zwykła - Polski kościół w Londynie
3 Niedziela Zwykła
24 stycznia 2021
O. BARTOSZ KURZYŃSKI SJ
Wspomnienie o śp. o. Bartoszu Kurzyńskim SJ
1 lutego 2021

Serc nie zatwardzajcie

„Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie” wzywa dziś sam Pan Bóg ustami Psalmisty. Można zamknąć i utwardzić swoje serce na Boże słowo, tak jak naród wybrany w Meriba. Można podziwiać słowo Boże i Słowo Wcielone - Jezusa. Można nawet doceniać i zauważać, że jest to słowo z mocą. Można w końcu rozgłaszać po okolicy, o tym Słowie i o wydarzeniach. Ale to nie wystarczy. Potrzeba, aby to Słowo - samego Jezusa przyjąć do siebie, żyć tym co On głosi i pozwolić Mu przemieniać nas samych i naszą codzienność.


Liturgia słowa

Pwt 18, 15-20

Bóg obiecuje zesłać proroka

Czytanie z Księgi Powtórzonego Prawa

Mojżesz tak przemówił do ludu:

„Pan Bóg twój wzbudzi ci proroka spośród braci twoich, podobnego do mnie. Jego będziesz słuchał. Właśnie o to prosiłeś Pana Boga swego na Horebie, w dniu zgromadzenia: «Niech więcej nie słucham głosu Pana Boga mojego i niech już nie widzę tego wielkiego ognia, abym nie umarł»”.

I odrzekł mi Pan: „Dobrze powiedzieli. Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty, i włożę w jego usta moje słowa, będzie im mówił wszystko, co rozkażę.

Jeśli ktoś nie będzie chciał słuchać moich słów wypowiedzianych w moim imieniu, Ja od niego zażądam zdania sprawy. Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych, taki prorok musi ponieść śmierć”.

1 Kor 7, 32-35

Małżeństwo i celibat

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. I doznaje rozterki.

Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi.

Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; ale po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu.

Mk 1, 21-28

Jezus naucza jak ten, który ma władzę

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

W Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.

Był właśnie w ich synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga».

Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego! » Wtedy duch nieczysty zaczął nim miotać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.

A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.


Ogłoszenia duszpasterskie 4 Niedziela Zwykła

 • Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzimy 2 lutego. Na początku mszy będzie okazja do poświęcenia Gromnic. To Święto jest Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Prosimy o modlitwę za Siostry Zakonne i Zakonników, aby byli wierni swojemu powołaniu i życiu radami ewangelicznymi: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Również Siostry i Ojcowie posługujący w naszej parafii proszą o modlitwę.
 • Śp. o. Bartosz Kurzyński SJ zmarł na COVID-19 w miniony piątek 29 stycznia w Warszawie. Odszedł do Pana w 52. roku życia, 32. roku powołania zakonnego i 20. roku kapłaństwa. Ojciec Bartosz w latach 2006-2008 posługiwał w naszej Parafii, a w ostatnich latach posługiwał w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Pamiętajmy o o. Bartoszu w modlitwie, polecajmy Panu również jego najbliższą Rodzinę. Więcej o ojcu Bartoszu: www.jezuici.pl
 • Pierwszy Piątek Miesiąca 5 lutego spowiedź w kościele od godz. 18:00, Msza Święta o 19:00 w kościele.
 • Pierwsza Sobota Miesiąca 6 lutego o 15:00 zapraszamy do kościoła na Mszę Świętą i Nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi.
 • Bierzmowanie dla dorosłych. Z początkiem Wielkiego Postu chcemy rozpocząć katechezę do bierzmowania dla osób dorosłych. Zapisy w zakrystii.
 • Dyspensa od niedzielnej mszy. Przypominamy, że Biskupi w Anglii i Walii nadal podtrzymują dyspensę od obowiązku uczestniczenia w Mszach Świętych w niedzielę i święta nakazane. Jeśli jednak nie uczestniczymy we Mszy Świętej mamy obowiązek świętowania Dnia Pańskiego w inny sposób (powstrzymanie się od niepotrzebnej pracy fizycznej, uczestnictwo w transmisji mszy za pośrednictwem mediów, czytanie duchowe i modlitwa w domu).
 • Osoby, które cierpią na koronawirusa lub wykazują prawdopodobne objawy, nie powinny przychodzić do kościoła, dopóki nie będą w pełni zdrowi. Zachęcamy do uczestnictwa w mszach niedzielnych z wielką odpowiedzialnością i wzajemną miłością. Tych, którzy zdecydują o pozostaniu w domach zachęcamy do uczestnictwa w mszach transmitowanych.
 • Transmisje z naszej kaplicy dostępne są na naszych kanałach YouTube i Facebook w niedzielę o 10:30, w tygodniu od poniedziałku do piątku o 19:00.
 • Proszę o przyjęcie obowiązujących nas regulacji w duchu wzajemnej miłości i odpowiedzialności oraz o współpracę z Wolontariuszami.
 • Obowiązują nas regulacje, m.in.: dystans społeczny „1 metr +”, zakrywanie twarzy (nosa i ust), zajmowanie wyznaczonych miejsc, Rodziny zajmują miejsca obok siebie zachowując dystans do innych, dezynfekcja rąk i ruch jednokierunkowy.
 • Zapraszamy do Wolontariatu, aby nasze kościoły mogły być otwarte. Zgłoszenia do wolontariatu przyjmujemy po mszach albo telefonicznie.
 • Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu do parafii.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w ubiegłą niedzielę wyniosła: w kościele £756.90 w kaplicy £152.00 oraz £167.00 z Gift Aid.
  Bóg zapłać za wszystkie ofiary, które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na luty 2021:

 • Intencja powszechna – Przemoc w stosunku do kobiet: Módlmy się w intencji kobiet – ofiar przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo, a ich cierpienia były dostrzegane i wysłuchiwane.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close