Kurs Wiedzy Religijnej 2016
Kurs Wiedzy Religijnej 2016
6 lutego 2016
1 Niedziela Wielkiego Postu
1 Niedziela Wielkiego Postu
13 lutego 2016
Kurs Wiedzy Religijnej 2016
Kurs Wiedzy Religijnej 2016
6 lutego 2016
1 Niedziela Wielkiego Postu
1 Niedziela Wielkiego Postu
13 lutego 2016
5 Niedziela Zwykla

Zostaw, co złowiłeś

Kiedy Szymon i jego towarzysze porzucili sieci z rybami, ruszyli za Jezusem. To był ich pierwszy krok w nieznane z Bogiem.

Najwięcej prawdziwych nawróceń dokonuje się wtedy, gdy to, co było naszym dotychczasowym „połowem”, nagle tracimy. Z naszych dłoni wymyka się powodzenie, jak śliska ryba.

Jakże często dzieje się tak, że kiedy tracimy cel życia, wartość życia, nasz dorobek, odsłania się wtedy coś wspanialszego, cel nadprzyrodzony, wartość nie z tej ziemi, sens ponad wszelkie sensy!


Liturgia słowa

(Iz 6, 1-2a.3-8)

Powołanie proroka

W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana, siedzącego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. Serafiny stały ponad Nim; każdy z nich miał po sześć skrzydeł.

I wołał jeden do drugiego: „Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały”. Od głosu tego, który wołał, zadrgały futryny drzwi, a świątynia napełniła się dymem.

I powiedziałem: „Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów”.

Wówczas przyleciał do mnie jeden z serafinów, trzymając w ręce węgiel, który kleszczami wziął z ołtarza. Dotknął nim ust moich i rzekł: „Oto dotknęło to twoich warg: twoja wina jest zmazana, zgładzony twój grzech”.

I usłyszałem głos Pana mówiącego: „Kogo mam posłać? Kto by Nam poszedł?”. Odpowiedziałem: „Oto ja, poślij mnie!”.

(Ps 138)

Refren: Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu.

Będę Cię sławił, Panie, z całego serca, bo usłyszałeś słowa ust moich. Będę śpiewał Ci psalm wobec aniołów, pokłon Ci oddam w Twoim świętym przybytku.

I będę sławił Twe imię za łaskę i wierność, bo ponad wszystko wywyższyłeś Twe imię i obietnicę. Wysłuchałeś mnie, kiedy Cię wzywałem, pomnożyłeś pomoc mojej duszy.

Wszyscy królowie ziemi będą dziękować Tobie, Panie, gdy usłyszą słowa ust Twoich, i będą opiewać drogi Pana: „Zaprawdę, chwała Pana jest wielka”.

Wybawia mnie Twoja prawica. Pan za mnie wszystkiego dokona. Panie, Twa łaska trwa na wieki, nie porzucaj dzieła rąk Twoich.

(1 Kor 15,1-11)

Świadectwo Pawła o zmartwychwstaniu Chrystusa

Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którą przyjęliście i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem. Chyba żebyście uwierzyli na próżno.

Przekazałem wam na początku to, co przejąłem: że Chrystus umarł za nasze grzechy zgodnie z Pismem, że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia zgodnie z Pismem; i że ukazał się Kefasowi, a potem Dwunastu, później zjawił się więcej niż pięciuset braciom równocześnie; większość z nich żyje dotąd, niektórzy zaś pomarli. Potem ukazał się Jakubowi, później wszystkim Apostołom. W końcu, już po wszystkich, ukazał się także i mnie jako poronionemu płodowi.

Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży. Lecz za łaską Boga jestem tym, czym jestem, a dana mi łaska Jego nie okazała się daremna; przeciwnie, pracowałem więcej od nich wszystkich, nie ja, co prawda, lecz łaska Boża ze mną.

Tak więc czy to ja, czy inni, tak nauczamy i tak wyście uwierzyli.

(Mt 4,19)

Alleluja, alleluja, alleluja

Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi.

Alleluja, alleluja, alleluja

(Łk 5,1-11)

Zostawili wszystko i poszli za Jezusem

Zdarzyło się raz, gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret, że zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu, rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.

Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: „Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów”. A Szymon odpowiedział: „Mistrzu, przez całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci”. Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.

Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: „Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny”. I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił”. I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim.


Ogłoszenia duszpasterskie 5 Niedziela Zwykła

 • Walne Zebranie naszej Parafii odbędzie się dziś o godz. 13:00 w domu parafialnym. Na spotkaniu zostanie przedstawiony całokształt prac naszej parafii w ubiegłym roku. Zapraszamy osoby zaangażowane w życie parafii jak również nowe osoby, którym leży na sercu dobro naszej parafii.
 • Wizyty duszpasterskie. Duszpasterze w dalszym ciągu odwiedzają parafian po „kolędzie”. Zamówienia można jeszcze składać w zakrystii ustalając datę i godzinę z wybranym kapłanem.
 • Środa Popielcowa w tym roku wypada 10 lutego. W tym dniu Msze św. z posypaniem głów popiołem będą w kaplicy o godz. 7:30 (w jęz. angielskim), i 10:00 oraz w kościele św. Franciszka o godz. 19:00 i 20:00.
 • Msza św. pogrzebowa za śp. Krzysztofa Stopę odbędzie się we czwartek 11 lutego o godz. 10:00 w kaplicy, po czym o godz. 12:00 odbędzie się ostatnie pożegnanie na cmentarzu Gunnersbury.
 • Nabożeństwa w Wielkim Poście: Droga Krzyżowa (w piątki) o godz. 18:30 i Gorzkie Żale (w niedziele) o godz. 18.30 w kościele. Zapraszamy do uczestnictwa w tych nabożeństwach.
 • Koronka do Miłosierdzia Bożego. Z racji Roku Miłosierdzia w każdy piątek po Mszy św. o godz. 10:00 w kaplicy i po Mszy św. o godz. 19:00 w kościele będziemy odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 • Zbiórka na Polską Misję Katolicką. W przyszłą niedzielę 14 lutego na wszystkich Mszxach św. odbędzie się zbiórka (jako druga taca) na potrzeby Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.
 • Film „Odważni”. Klub Ojców zaprasza wszystkich (nie tylko ojców) na projekcję filmu „Odważni” (Courageous). Dzieło amerykańskiego reżysera Stephena Kendricka ukazuje jak wiara i zaufanie Bogu mogą przemienić małżeństwa i relacje rodzice-dzieci. Projekcja z angielskimi dialogami i polskimi napisami. Czas: 2 godz. 9 min. Po filmie planowana jest rozmowa / praca w grupach. Niedziela 14 lutego, godz. 13 – sala o. Mirewicza, Dom parafialny 180 Walm Ln NW2 3AX.
 • Kurs Wiedzy Religijnej. Polska Misja Katolicka serdecznie zaprasza na Kurs Wiedzy Religijnej na temat relacji końcowej synodu o rodzinie, który odbędzie się w piątek 26 lutego w Manchester i w sobotę 27 lutego w Coventry. Gościem specjalnym będzie ks. Dariusz Kowalczyk, jezuita, wykładowca teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Więcej szczegółów można znaleźć na plakatach i na naszej podstronie.
 • Kurs przedmałżeński. Następny kurs przygotowujący narzeczonych do sakramentu małżeństwa planowany jest jako „weekendowy” i odbędzie się w dniach 1-2 maja. Zapisy na kurs będą przyjmowane w kwietniu.
 • Parafialna Pielgrzymka na Kubę planowana jest na listopad tego roku w dniach: 07.11-21.11.2016. Są jeszcze wolne miejsca – zapraszamy! Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz na okolicznościowym plakacie. Kontakt: Agata, kom. 07904 186178, agaburz@gmail.com
 • Zbiórka na tacę z ostatniej niedzieli wyniosła w kościele: £1316.81, w kaplicy: £244.25, z Gift-Aid: £299.00. Za złożone ofiary bardzo dziękujemy!

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na luty 2016:

 • Ogólna: Abyśmy opiekowali się światem stworzonym, który otrzymaliśmy jako bezinteresowny dar, żeby go pielęgnować i chronić dla przyszłych pokoleń.
 • Ewangelizacyjna: Aby wzrastały szanse na dialog i spotkanie wiary chrześcijańskiej i ludów Azji.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close