Grapes - Polska parafia Londyn
5 Niedziela Wielkanocna
28 kwietnia 2024
Praying Jesus - Polska parafia Londyn
7 Niedziela Wielkanocna
12 maja 2024
Grapes - Polska parafia Londyn
5 Niedziela Wielkanocna
28 kwietnia 2024
Praying Jesus - Polska parafia Londyn
7 Niedziela Wielkanocna
12 maja 2024

Trwajcie w miłości mojej!

Ewangelia opisuje dzisiaj relacje. Bóg Ojciec miłuje swojego Syna, wręcz zanurza Go w swojej miłości. W ten sposób jest Jezus ma doświadczenie bycia miłowanym, ma swoje korzenie w miłości. W oparciu o ten fundament miłości może przekazać ją dalej - umiłować nas. Jezus opisuje to umiłowanie jako oddanie życia i jako przyjaźń - dobrą wzajemną znajomość. Gdy trwamy na modlitwie i w przyjaźni z Jezusem też mamy doświadczenie bycia miłowanymi i zakorzenionymi w miłości. Wtedy także możemy przekazywać miłość dalej. Jak wygląda nasze trwanie na modlitwie i przekazywanie miłości Jezusa światu?


Liturgia słowa

Dz 10, 25-26. 34-35. 44-48

Powołanie pogan do Kościoła

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Kiedy Piotr wchodził, Korneliusz wyszedł mu na spotkanie, padł mu do stóp i oddał pokłon. Piotr podniósł go ze słowami: «Wstań, ja też jestem człowiekiem».

Wtedy Piotr przemówił: «Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie».

Kiedy Piotr jeszcze mówił o tym, Duch Święty zstąpił na wszystkich, którzy słuchali nauki. I zdumieli się wierni pochodzenia żydowskiego, którzy przybyli z Piotrem, że dar Ducha Świętego wylany został także na pogan. Słyszeli bowiem, że mówią językami i wielbią Boga.

Wtedy odezwał się Piotr: «Któż może odmówić chrztu tym, którzy otrzymali Ducha Świętego tak samo jak my?» I rozkazał ochrzcić ich w imię Jezusa Chrystusa.

Potem uprosili go, aby pozostał u nich jeszcze kilka dni.

1 J 4, 7-10

Bóg jest miłością

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła

Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością.

W tym objawiła się miłość Boga ku nam, że zesłał Syna swego Jednorodzonego na świat, abyśmy życie mieli dzięki Niemu.

W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy.

J 15, 9-17

Przykazanie miłości

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Trwajcie w miłości mojej! Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości.

To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby radość wasza była pełna.

To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.

Nie wy Mnie wybraliście, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby Ojciec dał wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali».


Ogłoszenia duszpasterskie na 6 Niedzielę Wielkanocną

 • Słowo Ojca Proboszcza. W związku z dyskusjami na temat remontu w Domu Parafialnym jesienią ubiegłego roku przepraszam, że ostateczną decyzję o wysokich kosztach remontu i wykonawcy podjąłem sam, bez wystarczających konsultacji z Wami i Radami Parafialnymi. Jak mogliście tego doświadczyć kolejne plany remontowe są już szeroko konsultowane. Zapraszam teraz wszystkich do unikania dalszych wzajemnych oskarżeń oraz do troski i osobistej odpowiedzialności za klimat, jaki tworzymy w parafii.
 • Informacja o aktualnym stanie prac przygotowawczych dotyczących planów remontu kaplicy dostępna jest na osobnej kartce przy wyjściu.
 • II Taca w dniu dzisiejszym (pierwszą niedzielę miesiąca) będzie zbierana na Inwestycje parafialne. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.
 • Nabożeństwa Majowe odbywają się od poniedziałku do piątku po wieczornej Mszy św. w małej kaplicy przed wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia. W soboty i niedziele po wieczornej Mszy św. w kościele przy bocznym ołtarzu.
 • Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypada w Anglii w czwartek 9 maja. Jest to święto nakazane, tzn. obowiązuje uczestnictwo we Mszy Św. Uczestniczyć można w dniu święta lub wieczorem dnia poprzedzającego. Zapraszamy na msze: 8.05 (środa) o 19:00 w kaplicy; 9.05 (czwartek) 7:30 (po angielsku) i o 10.30 w kaplicy oraz o 19.00 w kościele.
 • I Komunia święta zostanie przyjęta przez dzieci z naszej parafii na Mszy św. w sobotę 11.05 o godz. 11:00 w kościele.
 • Spotkanie modlitewne z sakramentem pojednania dla kandydatów do bierzmowania i ich rodzin odbędzie się w sobotę 11.05 o godz. 17:30 w kościele. Po spowiedzi zachęcamy do udziału we Mszy św. o godz. 19:00 (liturgia niedzielna).
 • Msza św. z okazji rocznicy I komunii świętej odbędzie się w przyszłą niedzielę 12 maja o godz. 10:30 w kościele.
 • Msza dla migrantów 6.05. Co roku organizowana jest Eucharystia dla migrantów z udziałem biskupów angielskich. Jako Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii, jesteśmy częścią tego Kościoła. Bardzo zależy mi na budowaniu jedności i naszej obecności także w Kościele katolickim języka angielskiego. Serdecznie zapraszam Was na Eucharystię, która odbędzie się 6 maja o godzinie 12:30 w Katedrze św. Jerzego w Londynie na Lambeth Road (SE1 6HR). Szczęść Boże, Ks. Bogdan Kołodziej, Rektor PMK. (Szczegóły na plakacie)
 • Czuwanie modlitewne przed Zesłaniem Ducha Świętego odbędzie się w sobotę 18.05 o godz. 20:00 w kościele.
 • Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów będzie trwała w naszej parafii od 18-24 maja. Każdego dnia relikwie będą obecne w czasie naszej zwyczajnej adoracji pół godziny przed wieczorną Mszą św. We wtorek 21.05 wieczorna Msza św. będzie w intencji rodzin naszej parafii, a w czwartek 23.05 po wieczornej Mszy św. planujemy projekcję filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”.
 • Kurs przedmałżeński w parafii św. Andrzeja Boboli (1 Leysfield Rd, London W12 9JF) rozpocznie się 17 maja. Szczegóły na https://bobola.church/pl/
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę wyniosła w kościele £1199.10, w kaplicy £265.95 oraz z Gift-Aid £235.00.
 • Bóg zapłać za wszystkie ofiary, rónież te które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencja papieska na maj 2024

 • Za formację zakonnic, zakonników i seminarzystów. Módlmy się, aby zakonnice, zakonnicy i seminarzyści dojrzewali na swojej drodze powołania dzięki formacji ludzkiej, duszpasterskiej, duchowej i wspólnotowej, która doprowadzi ich do bycia wiarygodnymi świadkami Ewangelii.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close