Stones - Polska Parafia Londyn
6 Niedziela Wielkanocna
5 maja 2024
Witraż - Polska Parafia Londyn
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
19 maja 2024
Stones - Polska Parafia Londyn
6 Niedziela Wielkanocna
5 maja 2024
Witraż - Polska Parafia Londyn
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
19 maja 2024

Modlitwa Jezusa 

W czasie Wniebowstąpienia, które świętowaliśmy kilka dni temu, Jezus polecił uczniom modlić się w oczekiwaniu na Ducha Świętego. W dzisiejszych czytaniach mamy przykłady modlitwy. W I czytaniu słyszymy prośbę do Pana o wskazanie nowego Apostoła. Uczy nas to modlitwy w zaufaniu, że Ojciec przygotował już dla nas dobre rzeczy i nasza modlitwa prosi o odczytanie i przyjęcie Jego woli. W Ewangelii Jezus daje nam przykład modlitwy, gdzie najważniejsze nie są same prośby, ale relacja z Ojcem. Jezus uczy nas zażyłości z Ojcem, Stworzycielem, Odwieczną Miłością. Taka zażyła bliskość nie polega tylko na prośbach, ale na częstym przebywaniu ze sobą. Do jakiej modlitwy zaprasza mnie Ojciec?


Liturgia słowa

Dz 1, 15-17. 20a. 20c-26

Wybór Macieja na Apostoła

Czytanie z Dziejów Apostolskich

W owym czasie Piotr, powstawszy w obecności braci, a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił: «Bracia, musiało wypełnić się słowo Pisma, które Duch Święty zapowiedział przez usta Dawida o Judaszu. On to wskazał drogę tym, którzy pojmali Jezusa, bo on zaliczał się do nas i miał udział w naszym posługiwaniu. Napisano bowiem w Księdze Psalmów: „Niech opustoszeje dom jego i niech nikt w nim nie mieszka! A urząd jego niech inny obejmie”. Trzeba więc, aby jeden z tych, którzy towarzyszyli nam przez cały czas, kiedy Pan Jezus przebywał z nami, począwszy od chrztu Janowego aż do dnia, w którym został wzięty od nas do nieba, stał się razem z nami świadkiem Jego zmartwychwstania».

Postawiono dwóch: Józefa, zwanego Barsabą, z przydomkiem Justus, i Macieja. I taką odmówili modlitwę: «Ty, Panie, znasz serca wszystkich, wskaż z tych dwóch jednego, którego sobie wybrałeś, by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść swoją drogą». I dali im losy, a los padł na Macieja. I został dołączony do jedenastu Apostołów.

1 J 4, 11-16

Kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła

Umiłowani, jeśli Bóg tak nas umiłował, to i my winniśmy się wzajemnie miłować. Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała. Poznajemy, że my trwamy w Nim, a On w nas, bo udzielił nam ze swego Ducha.

My także widzieliśmy i świadczymy, że Ojciec zesłał Syna jako Zbawiciela świata. Jeśli ktoś wyznaje, że Jezus jest Synem Bożym, to Bóg trwa w nim, a on w Bogu. My poznaliśmy i uwierzyliśmy miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

J 17, 11b-19

Aby tak jak My stanowili jedno

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

W czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, modlił się tymi słowami:

«Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno. Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się wypełniło Pismo.

Ale teraz idę do Ciebie i tak mówię, będąc jeszcze na świecie, aby moją radość mieli w sobie w całej pełni. Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata.

Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie».


Ogłoszenia duszpasterskie na 7 Niedzielę Wielkanocną

 • Słowo Ojca Proboszcza. Dziękuję Pani Jolancie Pietrzyk, która w ostatnim czasie zrezygnowała z funkcji prezesa i członkostwa w Radzie Duszpasterskiej za niezwykle hojną posługę na rzecz parafii. W imieniu parafii jestem wdzięczny za 25 lat aktywnego działania w organizacjach parafialnych i osobiście z serca dziękuję za niezwykle intensywną i owocną współpracę ze mną dla dobra parafii przez ostatnie miesiące. o. Proboszcz.
 • Nabożeństwa Majowe odbywają się od poniedziałku do piątku po wieczornej Mszy św. w małej kaplicy przed wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia. W soboty i niedziele po wieczornej Mszy św. w kościele przy bocznym ołtarzu.
 • I Komunia święta miała miejsce w sobotę 11.05. Dzieci, które po raz pierwszy uczestniczyły w pełni w sakramencie eucharystii będą nam towarzyszyć przez najbliższy tydzień na Mszach świętych wieczornych w kaplicy.
 • Czuwanie modlitewne przed Zesłaniem Ducha Świętego odbędzie się w sobotę 18.05 o godz. 20:00 w kościele.
 • Sakrament bierzmowania zostanie przyjęty przez młodzież z naszej parafii w przyszłą niedzielę 19 maja na dodatkowej Mszy św. o godz. 13:30 w kościele. W tym roku sakramentu udzieli ks. Rektor Bogdan Kołodziej.
 • Chór parafialny zaśpiewa w przyszłą niedzielę 19.05, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, na Mszy św. o godz. 10:30 w kaplicy.
 • Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów będzie trwała w naszej parafii od 18-24 maja. W sobotę i niedzielę (18 i 19.05) relikwie będą obecne na Mszach św. w kościele. Każdego dnia relikwie będą obecne w czasie naszej zwyczajnej adoracji pół godziny przed wieczorną Mszą św. We wtorek 21.05 wieczorna Msza św. w kaplicy będzie w intencji rodzin naszej parafii, a w czwartek 23.05 po wieczornej Mszy św. planujemy w Sali Mirewicza projekcję filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” (film trwa 70 minut).
 • Kurs przedmałżeński w parafii św. Andrzeja Boboli (1 Leysfield Rd, London W12 9JF) rozpocznie się 17 maja. Szczegóły na https://bobola.church/pl/
 • II Taca za tydzień w niedzielę 19 maja będzie na wsparcie diecezji Westminster, na terenie której mieszkamy. Bóg zapłać za wszystkie ofiary.
 • Wesoły Dzień Dziecka w Laxton Hall w sobotę 8 czerwca, organizowany przez Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii oraz Polska Macierz Szkolna. To wydarzenie gromadzi co roku tysiące Polaków, oferując konkursy, zabawy, zjeżdżalnie, grillowanie, pokazy motorów, rekonstrukcje historyczne, pokazy lotów i wiele innych atrakcji całkowicie bezpłatnych dla dzieci. Serdecznie zapraszamy wszystkie rodziny, zapraszamy szkoły polonijne.  Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie oraz na stronie internetowej PMK.
 • Święto Rodziny z rodziną Ulmów 15 czerwca w Laxton Hall w ramach obchodów 130-lecia Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. W programie m.in. Eucharystia pod przewodnictwem abpa seniora Wiktora Skworca, konferencja zatytułowana „Rodzina Ulmów – Inspiracja dla Rodzin Dzisiaj”, Adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem Boga wraz z modlitwą wzmocnienia więzi rodzinnych i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Znajdzie się czas na kawę i małe co nieco. Wsparcie muzyczne – Schola Wspólnoty Dwóch Serc Jezusa i Maryi z Londynu. Zapraszamy rodziny polonijne wraz z dziećmi. Szczególnie serdecznie zapraszamy rodziców dzieci, które w tym roku przyjęły bądź przyjmą I Komunię Świętą. Szczegółowy program na plakacie.
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę wyniosła w kościele £878.12, w kaplicy £176.00 oraz z Gift-Aid £295.00. II Taca na inwestycje parafialne wyniosła £1246.11
 • Bóg zapłać za wszystkie ofiary, również te które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencja papieska na maj 2024

 • Za formację zakonnic, zakonników i seminarzystów. Módlmy się, aby zakonnice, zakonnicy i seminarzyści dojrzewali na swojej drodze powołania dzięki formacji ludzkiej, duszpasterskiej, duchowej i wspólnotowej, która doprowadzi ich do bycia wiarygodnymi świadkami Ewangelii.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close