Praying Jesus - Polska parafia Londyn
7 Niedziela Wielkanocna
12 maja 2024
Baranki – zapowiedź nowego programu I Komunii Świętej 2024/25
24 maja 2024
Praying Jesus - Polska parafia Londyn
7 Niedziela Wielkanocna
12 maja 2024
Baranki – zapowiedź nowego programu I Komunii Świętej 2024/25
24 maja 2024
Pokaż wszystkie

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Niech zstąpi Duch Twój

Tak modliła się wspólnota Apostołów zgromadzona w Wieczerniku wraz z Maryją, Oblubienicą Ducha Świętego. Tak samo dzisiaj na zakończenie okresu wielkanocnego modli się wspólnota Kościoła. Prosimy o Ducha Świętego, który jednoczy wszystkie narody w wyznawaniu tej samej wiary. Zesłanie Ducha Świętego było początkiem misji głoszenia Zmartwychwstałego. Apostołowie, umocnieni mocą z wysoka, wychodzą z zamknięcia Wieczernika i odważnie głoszą Chrystusa. Prośmy, aby Duch Święty, którego otrzymaliśmy w sakramentach Chrztu Świętego i Bierzmowania również przez nas głosił Dobrą Nowinę tym, do których nas pośle.


Liturgia słowa

Dz 2, 1-11

Wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym

Czytanie z Dziejów Apostolskich

Kiedy nadszedł dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też jakby języki ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić.

Przebywali wtedy w Jeruzalem pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak tamci przemawiali w jego własnym języku.

Pełni zdumienia i podziwu mówili: «Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? – Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji, Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu, Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie – słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże».

Ga 5, 16-25

Owoce Ducha

Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Galatów

Bracia:

Postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie będziecie podlegać Prawu.

Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.

Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim cnotom nie ma Prawa. A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy.

J 15, 26-27; 16, 12-15

Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.

Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».


Ogłoszenia duszpasterskie na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

 • Sakrament bierzmowania zostanie przyjęty przez młodzież i dorosłych z naszej parafii dzisiaj, w niedzielę 19 maja na dodatkowej Mszy św. o godz. 13:30 w kościele. W tym roku sakramentu udzieli ks. Rektor Bogdan Kołodziej. Prosimy o modlitwę w intencji kandydatów do bierzmowania.
 • II Taca dzisiaj przeznaczona jest na wsparcie diecezji Westminster, na terenie której mieszkamy. Polska Misja Katolicka korzysta bardzo często ze wsparcia miejscowych kurii, szczególnie londyńskich diecezji. Dostajemy czasem wiele materiałów duszpasterskich. Polskie dzieci i młodzież chodzą do szkół katolickich, które są dotowane przez lokalny Kościół. Bóg zapłać za wszystkie ofiary na wsparcie naszej diecezji.
 • Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów trwa w naszej parafii w tym tygodniu, od 18-24 maja. W sobotę i niedzielę (18 i 19.05) relikwie będą obecne na Mszach św. w kościele. W kolejne dni relikwie będą obecne w czasie naszej zwyczajnej adoracji pół godziny przed wieczorną Mszą św. w kaplicy. We wtorek 21.05 wieczorna Msza św. w kaplicy będzie w intencji rodzin naszej parafii, a w czwartek 23.05 po wieczornej Mszy św. planujemy w Sali Mirewicza projekcję filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” (film trwa 70 minut).
 • Boże Ciało w Anglii obchodzone jest w niedzielę 2.06. W naszej parafii nie mamy możliwości zorganizowania procesji. Informacje na temat centralnej procesji w Londynie znajdują się na stronie https://catholicengland.org/programme/
 • Zapowiedź remontowa na lato. Jeżeli plany remontowe kaplicy ułożą się pomyślnie, to duża kaplica będzie wyłączona z użytku w miesiącach letnich (prawdopodobnie od połowy lipca) i wszystkie liturgie niedzielne odbywać się będą w kościele. Szczegóły nie są jeszcze ustalone, podamy je do wiadomości, gdy tylko będą znane. Prosimy o modlitwę w tej intencji.
 • Wesoły Dzień Dziecka w Laxton Hall w sobotę 8 czerwca, organizowany przez Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii oraz Polska Macierz Szkolna. To wydarzenie gromadzi co roku tysiące Polaków, oferując konkursy, zabawy, zjeżdżalnie, grillowanie, pokazy motorów, rekonstrukcje historyczne, pokazy lotów i wiele innych atrakcji całkowicie bezpłatnych dla dzieci. Serdecznie zapraszamy wszystkie rodziny, zapraszamy szkoły polonijne.  Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie oraz na stronie internetowej PMK.
 • Święto Rodziny z rodziną Ulmów 15 czerwca w Laxton Hall w ramach obchodów 130-lecia Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. W programie m.in. Eucharystia pod przewodnictwem abpa seniora Wiktora Skworca, konferencja zatytułowana „Rodzina Ulmów – Inspiracja dla Rodzin Dzisiaj”, Adoracja Najświętszego Sakramentu z uwielbieniem Boga wraz z modlitwą wzmocnienia więzi rodzinnych i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Znajdzie się czas na kawę i małe co nieco. Wsparcie muzyczne – Schola Wspólnoty Dwóch Serc Jezusa i Maryi z Londynu. Zapraszamy rodziny polonijne wraz z dziećmi. Szczególnie serdecznie zapraszamy rodziców dzieci, które w tym roku przyjęły bądź przyjmą I Komunię Świętą. Szczegółowy program na plakacie.
 • Playgroupa – przez najbliższe dwa czwartki nie będzie spotkań.
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę wyniosła w kościele £1120.02, w kaplicy £219.00 oraz z Gift-Aid £264.00.
 • Bóg zapłać za wszystkie ofiary, również te które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencja papieska na maj 2024

 • Za formację zakonnic, zakonników i seminarzystów. Módlmy się, aby zakonnice, zakonnicy i seminarzyści dojrzewali na swojej drodze powołania dzięki formacji ludzkiej, duszpasterskiej, duchowej i wspólnotowej, która doprowadzi ich do bycia wiarygodnymi świadkami Ewangelii.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close