Kazanie na gorze - Polska Parafia Londyn
6 Niedziela Zwykła
13 lutego 2022
Oko - Polska Parafia w Londynie
8 Niedziela Zwykła
28 lutego 2022
Kazanie na gorze - Polska Parafia Londyn
6 Niedziela Zwykła
13 lutego 2022
Oko - Polska Parafia w Londynie
8 Niedziela Zwykła
28 lutego 2022

Pan jest łaskawy

Jezus stawia dziś bardzo trudne wymaganie. Wzywa nas wszystkich: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają.” Zauważmy, że ilekroć Jezus wzywa do czegoś trudnego to jest jednocześnie tym, który to pierwszy podejmuje i wypełnia w sposób doskonały. Zobaczmy Jezusa przebaczającego swoim oprawcom w godzinie męki i śmierci. Dajmy się pociągnąć Jego miłości, która jest większa niż jakiekolwiek zło, która jest większa niż jakikolwiek grzech.


Liturgia słowa

1Sm 26,2.7-9.12-13.22-23

Dawid oszczędza Saula

Czytanie z Pierwszej Księgi Samuela

Saul wyruszył ku pustyni Zif, a wraz z nim trzy tysiące doborowych Izraelitów, aby wpaść na trop Dawida na pustyni Zif.

Dawid wraz z Abiszajem zakradli się w nocy do obozu; Saul właśnie spał w środku obozowiska, a jego dzida była wbita w ziemię obok głowy. Abner i ludzie leżeli uśpieni dokoła niego. Rzekł więc Abiszaj do Dawida: «Dziś Bóg oddaje wroga twojego w twe ręce. Teraz pozwól, że przybiję go dzidą do ziemi, jednym pchnięciem, drugiego nie będzie trzeba». Dawid odparł Abiszajowi: «Nie zabijaj go! Któż bowiem podniósłby rękę na pomazańca Pańskiego, a nie poniósł kary?»

Wziął więc Dawid dzidę i bukłak na wodę od wezgłowia Saula i poszli sobie. Nikt ich nie spostrzegł, nikt o nich nie wiedział, nikt się nie obudził. Wszyscy spali, gdyż Pan zesłał na nich twardy sen.

Dawid oddalił się na przeciwległą stronę i stanął na wierzchołku góry w oddali, a dzieliła go od nich spora odległość.

Wtedy Dawid zawołał do Saula: «Oto dzida królewska, niech przyjdzie który z pachołków i weźmie ją. Pan nagradza człowieka za sprawiedliwość i wierność: Pan dał mi ciebie w ręce, lecz ja nie podniosłem ich przeciw pomazańcowi Pańskiemu».

1 Kor 15, 45-49

Chrystus nowy Adam

Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:

Stał się pierwszy człowiek, Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym. Nie było jednak wpierw tego, co duchowe, ale to, co ziemskie; duchowe było potem. Pierwszy człowiek z ziemi – ziemski, Drugi Człowiek – z nieba. Jaki ów ziemski, tacy i ziemscy; jaki Ten niebieski, tacy i niebiescy.

A jak nosiliśmy obraz ziemskiego człowieka, tak też nosić będziemy obraz Człowieka niebieskiego.

Łk 6, 27-38

Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.

Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.

Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».


Ogłoszenia duszpasterskie na 7 Niedziela Zwykła

 • 500. rocznica nawrócenia i 400. rocznica kanonizacji św. Ignacego z Loyoli. W naszej kaplicy można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
 • Śp. Inga Monika Ochocka (+20.11.2021). Msza w intencji śp. Ingi Moniki i wspomnienie o zmarłej odbędą się dzisiaj o 12:00 w kaplicy. Serdecznie zapraszamy.
 • Walne Zebranie naszej Parafii odbędzie się w niedzielę 27 lutego o 13:30 w Domu Parafialnym. Na spotkaniu zostanie przedstawione sprawozdanie z ubiegłego roku. Zapraszamy wszystkich Parafian, którym zależy na rozwoju naszej wspólnoty.
 • „Kaziukowe Serca”. Tradycyjnie, z okazji wspomnienia św. Kazimierza, chcemy przygotować piernikowe serca, jako wyraz pomocy katolikom na Wschodzie. Serdecznie zapraszamy wszystkich do zaangażowania się w tę szlachetną inicjatywę. Prosimy, aby w waszych domach upiec piernikowe serca, udekorować je i zapakować pojedynczo. „Kaziukowe Serca” można dostarczać do kościoła (przy zakrystii) w niedzielę 20 i 27 lutego lub do kaplicy (mała kaplica) od 20 lutego do 3 marca po mszach. Dodatkowe informacje i przepis na piernikowe serca u s. Anny; tel. 07340 391780.
 • Schola Dziecięca, która wznowi śpiew na mszach o 12:00 ogłasza nabór nowych kandydatów. Wszystkich, którzy chcieliby spróbować zapraszamy na wstępne przesłuchanie do p. Anity organistki po mszy. Próby w poniedziałki o 17:30.
 • Zbiórka ministrantów. Zapraszamy obecnych członków oraz tych, którzy chcą się dołączyć na spotkanie w niedzielę 27.02 po mszy o 10:30 i 12:00 w kościele.
 • Rekolekcje Ignacjańskie w Życiu Codziennym: „Droga nawrócenia, droga przemiany św. Ignacego na podstawie Opowieści Pielgrzyma i w oparciu o Pismo Święte”. Rozpoczęcie 3 marca. Szczegółowe warunki uczestnictwa i zapisy w zakrystii.
 • Wizyta Duszpasterska. Wszystkich Parafian, którzy pragną odwiedzin Duszpasterza prosimy o wypełnienie formularza (dostępny przy wyjściu) i złożenie go w zakrystii.
 • Bierzmowanie dla osób dorosłych. Przygotowanie do sakramentu rozpocznie się 4 marca po wieczornej mszy i Drodze Krzyżowej. Zapisy w zakrystii.
 • Kurs przedmałżeński 29 kwietnia – 27 maja; spotkania w piątki wieczorem. Obecność obowiązkowa narzeczonych na każdym spotkaniu. Zapisy w zakrystii.
 • Grupy Parafialne są otwarte na nowych uczestników i zapraszają na spotkania.
  • Grupa Biblijna serdecznie zaprasza na spotkania w poniedziałki o 20:00.
  • Chór Parafialny zaprasza na próby w poniedziałki o 20:00 do Domu Parafialnego
  • Różaniec dla Mężczyzn. Zapraszamy we wtorek o 19:45 do kaplicy.
  • Grupa modlitewna Anastasis zaprasza na spotkania w środy o 20:00 do kaplicy.
  • Klub Seniora czwartki o 11:00 modlitwa w kaplicy, później ćwiczenia gimnastyczne.
  • PlayGroup dla rodziców z maluchami zaprasza na spotkania w piątki 9:30 – 11:30.
 • „Nędzarz i Madam.” film o św. Bracie Albercie Chmielowskim i spotkanie z twórcami 6 marca w POSK. Szczegóły na plakatach i www.radio.bobola.church
 • Zapisy do Parafii. Wszystkich nowych Parafian i tych, którzy nigdy nie zapisali się do parafii prosimy o wypełnienie formularza zapisu.
 • Gift Aid Declaration. Zachęcamy do wypełnienia tej deklaracji. Szczegóły tutaj.
 • Zbiórka na tacę w minioną niedzielę wyniosła w kościele £1.003.01, w kaplicy £200.49 oraz z Gift-Aid £367.00. Druga taca na Inwestycje Parafialne wyniosła £1021.13.
  Bóg zapłać za wszystkie ofiary, które wpłynęły na konto Parafii. Różne możliwości wsparcia zobacz na stronie, w zakładce: O parafii -> Finansowe

Intencje polecone przez Ojca Świętego Franciszka Apostolstwu Modlitwy na luty 2022:

 • Za zakonnice i inne kobiety konsekrowane: Módlmy się w intencji zakonnic i innych kobiet konsekrowanych ‐ dziękując im za ich misję i odwagę ‐ aby nadal odkrywały nowe odpowiedzi w obliczu wyzwań naszych czasów.

Kontynuując korzystanie ze strony, akceptujesz użycie plików cookies - ciasteczek. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close